37 wskaźników pokaże, gdzie inwestować

opublikowano: 03-10-2019, 22:00

Grupa doradców przyjrzała się prawie 40 rankingom i zbadała konkurencyjność 25 krajów. Polska ma sporo do nadrobienia.

Już nie tania siła robocza czy niskie podatki decydują o przewadze gospodarczej. Cechami najbardziej konkurencyjnych i wydajnych gospodarczo krajów są: wysoki poziom wykształcenia, elastyczny rynek pracy i doskonały system opieki zdrowotnej — wynika z raportu Eight International. To międzynarodowa grupa firm doradczych założona m.in. przez polską spółkę JP Weber, która we Wrocławiu i Warszawie zatrudnia 60 ekspertów zajmujących się fuzjami i przejęciami oraz restrukturyzacją.

Polska i reszta

— Naukowcy są zgodni, że nie istnieje, i nie będzie istniał, jeden wyizolowany wskaźnik, pozwalający rzetelnie zobrazować koniunkturę gospodarczą danego kraju. Konieczne jest pokazanie szerokiego kontekstu, w którym on funkcjonuje. Na co dzień obserwujemy kluczowe zagadnienia biznesowe, z którymi mają do czynienia światowe gospodarki, ponieważ wspieramy inwestorów w ich transakcjach. Wiemy, jak ważne są dla nich nie tylko podstawowe wskaźniki gospodarcze, ale również to, co — mówiąc najogólniej — ma wpływ na jakość pracy i życia w danym kraju — mówi Grzegorz Piechowiak, partner zarządzający JP Weber.

Dlatego think tank Eight International porównał dane z kilkudziesięciu między- narodowych rankingów dla 25 krajów, w tym m.in.: Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Rosji oraz Indii. Raport prezentuje mocne i słabe strony w pięciu kategoriach: siły gospodarczej, potencjału biznesowego, stabilności politycznej i równowagi społecznej, edukacji oraz zdrowia i dobrobytu.

Naczynia połączone

Autorzy raportu znaleźli kilka nieoczywistych na pierwszy rzut oka zależności. Dbanie o wartości bliskie człowiekowi przekłada się na wyniki ekonomiczne i poprawia konkurencyjność gospodarki. Konkurencyjność natomiast wpływa pozytywnie na poziom poczucia szczęścia i dobrobytu. Otwartość na międzynarodowe inwestycje jest opłacalna ekonomicznie, bo gwarantuje postęp gospodarczy. Swoboda stanowienia prawa i szeroko pojęta wolność mają bezpośredni i statystycznie udowodniony wpływ na postęp gospodarczy. Demokracja poprawia więc konkurencyjność, a ta odwdzięcza się poprawą demokracji. Wzrost gospodarczy pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego — istnieje bowiem związek pomiędzy ekogospodarką a ludzkim rozwojem. Najbardziej rozwinięte kraje świata to w istocie gospodarki prowadzące najbardziej zrównoważony rozwój.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Co poprawić

Mocne strony Polski to trwały wzrost gospodarczy i wysoka jakość infrastruktury. Nie przekłada się to jednak na wzrost konkurencyjności gospodarczej. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim niska wydajność pracy, wymagający reform system prawny i podatkowy oraz kwestia ochrony środowiska.

— Polska ma jeszcze pewną przewagę nad innymi gospodarkami, wynikającą z wysokich kompetencji kadry i dostępności taniej siły roboczej. Z naszej analizy wynika, że konkurencyjność ma z nią jednak coraz mniej wspólnego. Co więcej, rząd zapowiada, że Polska będzie zmierzała w kierunku budowania gospodarki wysokich wynagrodzeń. Ponadto już obecnie na sile zyskują inne czynniki, szczególnie stabilność polityczna, która ma bardzo duży wpływ na wybór kierunków rozwoju naszych klientów. Polska ma ogromny potencjał, by zajmować wysokie miejsca w rankingach konkurencyjności. Nadal jednak ma do odrobienia lekcje w takich obszarach, jak edukacja, zdrowie czy szeroko rozumiane otoczenie biznesowe — mówi Grzegorz Piechowiak.

W porównaniu z rankingami z lat 2015-16 w najnowszych Polska spadła o co najmniej kilka pozycji w takich wskaźnikach, jak: ochrona środowiska (z 30. na 50. miejsce), PISA, korupcji, wolności prasy (z 18. na 58. miejsce), Giniego (nierówność dochodów), demokracji czy wolności gospodarczej. Łącznie pogorszyło się 17 wskaźników, poprawiło 14 (głównie dotyczących siły gospodarki), w niektórych nadal nie jesteśmy klasyfikowani, np. liczbie spółek z Fortune Global 500 czy czołowych szkół biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane