3S inwestuje w Warszawie

Śląska spółka rusza na podbój rynku data center. Do współpracy zaprosiła byłego szefa Varion Telecom.

Jeśli chcesz się liczyć na rynku data center, to musisz być w Warszawie — z takiego założenia wyszła katowicka spółka 3S i zdecydowała się na inwestycję w centrum danych w stolicy. Będzie to jej czwarty ośrodek tego typu, co umocni jej pozycję w branży. — Warszawa ma największy udział w polskim rynku data center. Wystarczy tylko wspomnieć, że zdecydowana większość instytucji finansowych, które chętnie korzystają z usług centrów danych, ma tu siedzibę. Dlatego od dawna rozważaliśmy inwestycję w stolicy. W końcu zdecydowaliśmy się na ten krok — wyjaśnia Piotr Pawłowski, wiceprezes 3S.

Firma 3S, której matecznik jest na Śląsku, początkowo koncentrowała się na lokalnych partnerach. Kiedy jednak rozszerzyła biznes na Małopolskę i Dolny Śląsk, pojawiły się pytania od klientów o stołeczną lokalizację centrum danych. Inwestycją w Warszawie zajmie się właśnie utworzona spółka 3S BOX.

Katowicka firma będzie miała w niej większościowe udziały. Mniejszościowy pakiet należy do dwóch inwestorów (Bolesława Krausa i Marcina Reheba), którzy staną na jej czele i będą odpowiadać za ekspansję na stołecznym rynku. Bolesław Kraus to były szef innego rodzimego gracza z branży data center — Varion Telecom, który dwa lata temu został przejęty przez brytyjską grupę TeleCity, która jest czołowym na rynku europejskim operatorem niezależnej kolokacji.

— Zdecydowaliśmy się nie budować data center od zera, tylko wynająć budynek, który przystosujemy do naszej działalności — mówi Bolesław Kraus, prezes 3S BOX. Dzięki temu spółka ma oszczędzić na zakupie gruntu i kosztach uzbrojenia terenu. W grę wchodzi kilka-kilkanaście milionów złotych. Data center będzie zlokalizowane w budynku, które 3S Box wynajmie na warszawskim Żeraniu od firmy Prologis.

W hali jest miejsce na 1250 mkw. powierzchni kolokacyjnej, podzielonej na cztery moduły. Pierwszy ma być gotowy w drugiej połowie roku. Pozostałe będą uruchamiane w miarę zgłaszania się nowych klientów. Do tego dochodzi powierzchnia biurowa, która może zostać wykorzystana m.in. na biura zastępcze, wymagane przez wynajmujące powierzchnie w centrum danych banki i ubezpieczycieli. Bolesław Kraus podkreśla, że spółka nie zamierza koncentrować się tylko na wynajmie samej powierzchni. Będzie także świadczyć usługi IT.

Ma to pozytywnie wpłynąć na rentowność jej biznesu. — pierwsze zyski ma przynieść za dwa lata. Największym graczem na krajowym rynku data center jest giełdowy ATM. Po piętach depczą mu T-Mobile Polska, którą do pierwszej ligi w branży wprowadził zakup GTS, oraz poznański Beyond.pl, za którym stoi Sebastian Kulczyk. 3S został w ubiegłym rok przejęty za 86 mln zł przez fundusz Enterprise Investors. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane