Gowin: 3xPL, czyli dobre, bo polskie po nowemu

opublikowano: 07-01-2021, 11:07

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada Nową Politykę Przemysłową, która ma wspierać polski przemysł, technologie i produkty. Może wejść w życie w drugim półroczu tego roku.

Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii, już planuje, co po pandemii. Na razie jednak rząd musi się zmierzyć z falą upadłości firm, która dotknęła szczególnie mocno firmy z branży hotelarskiej i gastronomicznej.

- We wtorek Rada Ministrów zdecydowała o kolejnej tarczy wartości ponad 20 mld zł skierowanej do 45 branż – mówi Jarosław Gowin.

Zapowiada pomoc dla gmin górskich.

- Zostanie skierowana do 100-200 gmin. Zaoferujemy samorządom konkretną pomoc, które precyzyjnie przekażą przedsiębiorcom działającymh w gminach, niekoniecznie objętych nową tarczą, ale ściśle powiązanych z lokalnym rynkiem pracy. Samorządowcy lepiej niż my, z perspektywy warszawskiej, będą wiedzieli, kto potrzebuje pomocy. Ministerstwo przygotowało też wiele działań, które mają ożywić branżę turystyczną i mam nadzieję, że zostaną przyjęte przez rząd i zatwierdzone przez Komisję Europejską – mówi wicepremier.

Pomoc otrzymają też miasta, których sytuacja budżetowa pogorszyła się przez pandemię.

- Z mojej inicjatywy powstał zespół rządowo-samorządowy, na którego czele stoją senator Zygmunt Frankiewicz i wiceminister finansów Sebastian Skuza. Pracuje nad nową subwencją rozwojową – dodaje Jarosław Gowin.

Planowany przez MRPiT program 3xPL ma wspierać polskie firmy.

- Stawiamy na polski przemysł, polskie technologie i polskie produkty. Musimy dźwignąć się z poziomu kraju o niskich kosztach produkcji i usług. Stawiamy na polskie lokomotywy i branże, które mają dobre perspektywy. Największe wyzwania leżą w obszarach zdrowia publicznego, zielonego ładu, starzenia się społeczeństwa, inteligentnej mobilności, robotyzacji, transformacji cyfrowej i bezpieczeństwa – zapowiada Jarosław Gowin.

Program będzie mieć pięć osi: cyfryzacja (przemysł 4.0), bezpieczeństwo (odtworzenie zdolności produkcyjnych m.in. preparatów medycznych w Europie), lokalizacja (większy nacisk na lokalność produkcji i dywersyfikację dostawców), zielony ład (obieg zamknięty, zeroemisyjność) i społeczeństwo (tu kluczowy jest rozwój kompetencji cyfrowych).

Pomóc w realizacji programu mają: deregulacja, tworzenie agend badawczych i odpowiednia polityka zakupowa państwa. Program 3xPL, który będzie obowiązywać do 2030 r., ma powstać we współpracy z przedsiębiorcami, jednostkami naukowymi i organizacjami pozarządowymi. Dziś na stronie ministerstwa pojawił się formularz zgłoszeniowy, a konsultacje potrwają do 31 stycznia.

- Powstanie wówczas pierwsza wersja białej księgi, która ponownie zostanie skonsultowana. Do końca I kw. chcielibyśmy skierować projekt polityki przemysłowej pod obrady rządu. Liczymy, że działania ruszą, gdy minie pandemia, na początku drugiego półrocza – mówi Jarosław Gowin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane