4 wiążące oferty na kupno akcji G-8

Agnieszka Berger
29-06-2001, 16:17

Czterech inwestorów złożyło wiążące oferty zakupu akcji ośmiu spółek dystrybucyjnych z tzw. grupy G-8. Do kolejnego etapu przystąpił belgijski Electrabel i hiszpańska Iberdrola oraz dwa konsorcja: niemieckiego E.ON ze spółką zależną oraz Elektrimu wraz z Elektrim Volt i el-Dystrybucja. Udziałowcami tej ostatniej spółki są - poza grupą Elektrimu - PKN Orlen, PGNiG i Energia, za którą prawdopodobnie kryje się Kulczyk Holding.

Według nieoficjalnych informacji jeszcze wczoraj późnym wieczorem ważyły się losy wspólnej oferty Elektrimu i hiszpańskiej Endesy. Hiszpanie nie zdecydowali się na samodzielny udział w przetargu, warszawski holding wybrał jednak inny wariant.

Największym zaskoczeniem jest wycofanie się z przetargu irlandzkiej firmy ESB, która - choć najmniejsza - sprawiała wrażenie najbardziej zdeterminowanej. Nieoficjalnie mówi się, że udział Irlandczyków w przetargu zablokował rząd w Dublinie.

Do 20 września MSP chce parafować umowę prywatyzacyjną grupy G-8. Do połowy lipca resort powinien wyłonić dwóch lub trzech oferentów, z którymi będzie prowadził równoległe rokowania. Na początku sierpnia jeden z potencjalnych inwestorów powinien otrzymać wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu 25 proc. akcji każdej z ośmiu spółek dystrybucyjnych.

AMB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / 4 wiążące oferty na kupno akcji G-8