400 mln zł na światłowody na Warmii i Mazurach

Są duże pieniądze z UE i już rozpoczęta procedura PPP. Jedyne, czego może zabraknąć, to czas.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił postępowanie w sprawie wyboru w formule PPP prywatnego partnera, który zbuduje i utrzyma sieć światłowodową. To część programu, na który Bruksela przeznaczyła 1-1,5 mld EUR i który pozwoli opleść Polskę wiankiem światłowodów pozwalających na informatyzację całego kraju. To z kolei przełoży się na rozwój usług opartych na internecie,także e-administracji. Urząd z północno-wschodniej Polski czeka na deklaracje zainteresowanych do 2 lipca. Spośród nich wskaże maksymalnie pięciu graczy, z którymi usiądzie do rozmów.

Długa lista

Zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu wyrażały wcześniej Polkomtel, Ericsson, GTS, Nokia Siemens Networks, ATM, Emitel, TK Telekom oraz konsorcjum TP Teltech (grupa Orange Polska), Hawe i Alcatela-Lucenta.

— Analizujemy warunki. To jest pierwszy etap dialogu, który ma wyłonić pięciu wspaniałych — mówi Krzysztof Witoń, pełnomocnik ds. unijnych projektów światłowodowych w Orange Polska.

Wartość zamówienia oszacowano na 365,8-465,8 mln zł netto. W tej kwocie, obok kosztów budowy, znajduje się też opłata za zarządzanie siecią przez 9-15 lat. — Przewidujemy, że sieć zostanie wybudowana i uruchomiona do końca 2014 r. — usłyszeliśmy od przedstawiciela urzędu marszałkowskiego.

Tor przeszkód

To bardzo optymistyczny scenariusz. Mało kto wierzy, że Polsce uda się wydać unijne miliony na sieci światłowodowe. Przedsiębiorcy, którzy mają je budować, mówią, że procedura w województwach Polski Wschodniej jest opóźnionao co najmniej pół roku. Na dodatek urzędnicy, którzy na co dzień nie zajmują się zagadnieniami telekomunikacyjnymi, boją się brać odpowiedzialność, co wydłuża proces podejmowania decyzji. Jakby tego było mało — procedura jest bardzo skomplikowana.

— Najpierw przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego prowadzili tzw. dialog techniczny, teraz będą rozmawiać szczegółowo z wybranymi oferentami, by na końcu pokazać im warunki zamówienia i zaprosić do składania ostatecznych ofert. Dopiero wówczas wybiorą firmę, z którą województwo będzie chciało współpracować — tłumaczy jeden z potencjalnych oferentów. Urząd zakłada, że podpisze umowę z partnerem na przełomie 2012 i 2013 r., by rozpocząć budowę sieci w przyszłym roku.

— Zostało jeszcze tak dużo procedur, że mało realne jest dotrzymanie jakichkolwiek terminów. Obawiamy się, że Unia odbierze nam dotacje, bo będziemy daleko w tyle z realizacją harmonogramu — usłyszeliśmy od przedstawiciela firmy zainteresowanej budową światłowodów w województwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 400 mln zł na światłowody na Warmii i Mazurach