403 mln EUR na nowe konkursy dla firm

opublikowano: 12-01-2012, 00:00

W zmienionym programie Innowacyjna Gospodarka pojawiła się pokaźna pula. Cała pójdzie na nowe tegoroczne konkursy na dotacje

Jeszcze w grudniu Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na poprawki w największym programie operacyjnym wspierającym nowatorskie rozwiązania w firmach, czyli Innowacyjnej Gospodarce (POIG). Zmiany zostały wprowadzone przy okazji tzw. przeglądu śródokresowego, który pozwala na modyfikacje programów w trakcie realizacji i lepsze ich dopasowanie do potrzeb odbiorców. KE zmodyfikowała podział funduszy między poszczególnymi priorytetami POIG i rozdysponowała dodatkowe sumy z Krajowej Rezerwy Wykonania i tzw. dostosowania technicznego. W efekcie wsparcie dla programu wzrosło o 403,2 mln EUR.

Zachęcić do B+R

— Ta pula pójdzie na dotacje dla przedsiębiorców. Dzięki zmianom w tym roku możemy ogłosić dodatkowe konkursy dla firm i udzielić wsparcia większej liczbie projektów — mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.

Duże modyfikacje nastąpiły w poddziałaniu 1.3.1 „Projekty rozwojowe”. Nabór startuje w zupełnie innej formule, która bierze pod uwagę zaangażowanie przedsiębiorcy w realizację projektu B+R. Główna zmiana polegać będzie na tym, że firma wchodząca w skład konsorcjum z jednostką naukową dostanie preferencyjny dostęp do infrastruktury badawczej i prawo do wyników przeprowadzonych badań. Ma to zachęcić przedsiębiorców do udziału w takich konsorcjach,a tym samym zwiększyć zainteresowanie ze strony naukowców do ubiegania się o wsparcie. Konkurs zostanie ogłoszony w maju, a przeprowadzi go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Do podziału jest ćwierć miliarda złotych. Jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców działań jest 1.4 „Wsparcie prac B+R”. W tym roku do wzięcia będą 674 mln zł.

— Termin naboru nie jest jeszcze znany. Trwają rozmowy dotyczące tego, jakie branże będą mogły się ubiegać o wsparcie — mówi Iwona Wendel.

Kredyt technologiczny — czyli działanie 4.3 — będzie w tym roku dostępny dwukrotnie. W naborze marcowym planowana jest pula 270 mln zł, natomiast w sierpniu do wzięcia będzie ok. 200 mln zł. Dokładny budżet będzie znany po rozstrzygnięciu konkursu z grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że ze względu na ogromne zainteresowanie nabór został zamknięty już po jednym dniu. W tegorocznych konkursach też możemy spodziewać się lawiny wniosków.

Na rękę przedsiębiorcom

Ułatwienia dla firm nastąpią w konkursie z działania 5.4.1. Organizująca nabór Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poszła na rękę przedsiębiorcom, pozwalając im na finansowanie kolejnych faz ubiegania się o ochronę własności przemysłowej. Nabór ruszy w marcu i będzie trwał do końca roku.

— Katalog kwalifikowanych potrzeb został poszerzony o usługi doradcze związane z wprowadzaniem chronionego rozwiązania. W ten sposób wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy równolegle z wdrażaniem ochrony chcą opracować plan pozwalający osadzić nowe rozwiązania w realiach rynkowych. Chodzi np. o wykonanie analiz marketingowych i organizacyjnych. Doprecyzowane zostały też kwestie związane z kosztami udziału pełnomocnika w procesie uzyskiwania prawa własności przemysłowej — mówi Jakub Moskal, dyrektor departamentu koordynacji wdrażania programów PARP.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pojawi się też nowość wśród działań — pilotażowy instrument dla przedsiębiorców z sektora MSP służący pierwszemu wdrożeniu wynalazku w działalności gospodarczej. Ogłoszenie konkursu nastąpi w marcu, a nabór będzie trwał przez około trzy miesiące, aby dać firmom czas na formalności związane z dokumentacją patentową. Kwota pojedynczej dotacji to nawet 20 mln zł, a dofinansowanie będzie mogło objąć do 50 proc. inwestycji.

Kasa dla starszych niż rok

W ramach działania 6.1 „Paszport do eksportu” planowane jest ogłoszenie trzech naborów. Łącznie do wzięcia będą 324 mln zł. Ogłoszenie pierwszego nastąpi prawdopodobnie w marcu. W tegorocznych naborach oba etapy „Paszportu do eksportu” zostaną połączone. Wcześniej trzeba było składać na nie oddzielne wnioski. Z pewnością wciąż dużym zainteresowaniem będą się cieszyły konkursy z 8. osi priorytetowej. W działaniu 8.1, w ramach którego można starać się o dotacje na rozkręcenie e-biznesu, wstępnie zaplanowano trzy konkursy. Każda firma z sektora MSP może otrzymać dofinansowanie od 20 tys. do 700 tys. zł. W zasadach naboru nastąpiła duża zmiana.

— W poprzednich konkursach o wsparcie mogły się ubiegać firmy, które działały maksymalnie rok. Teraz projekty z zakresu e-usług będą mogły realizować przedsiębiorstwa nie starsze niż dwa lata. Dzięki tej modyfikacji zwiększy się liczba podmiotów, które mogą dostać dotacje — mówi Iwona Wendel. Ale bez dbałości o projekt nie ma co marzyć o otrzymaniu unijnej kasy. Do kosza trafia 90 proc. wniosków.

— Najczęściej są one odrzucane przez niespełnienie kryteriów obligatoryjnych, które dotyczą aspektów finansowych projektu. Firmy przeszacowują koszty, źle obliczają relację nakład — rezultat, nie potrafią wykazać rentowności przedsięwzięciai przewidywanych zysków — wymienia Sonia Leszkowicz-Baczyńska, konsultant ds. funduszy unijnych w Europejskim Centrum Doradztwa Finansowego (ECDF). Wciąż nie znamy budżetu poszczególnych konkursów z 8.1. Podobna sytuacja jest w działaniu 8.2, które wspiera inicjatywy związane z elektronicznym biznesem typu B2B. Kasę dostaną rozwiązania, które ułatwiają relacje między przedsiębiorstwami i ich partnerami biznesowymi. Firmy mogą dostać od 20 tys. do 2 mln zł. W tegorocznych konkursach przedsiębiorcy mogą sięgnąć łącznie po 5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane