403 mln EUR na nowe konkursy dla firm

opublikowano: 12-01-2012, 00:00

W zmienionym programie Innowacyjna Gospodarka pojawiła się pokaźna pula. Cała pójdzie na nowe tegoroczne konkursy na dotacje

Jeszcze w grudniu Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na poprawki w największym programie operacyjnym wspierającym nowatorskie rozwiązania w firmach, czyli Innowacyjnej Gospodarce (POIG). Zmiany zostały wprowadzone przy okazji tzw. przeglądu śródokresowego, który pozwala na modyfikacje programów w trakcie realizacji i lepsze ich dopasowanie do potrzeb odbiorców. KE zmodyfikowała podział funduszy między poszczególnymi priorytetami POIG i rozdysponowała dodatkowe sumy z Krajowej Rezerwy Wykonania i tzw. dostosowania technicznego. W efekcie wsparcie dla programu wzrosło o 403,2 mln EUR.

Zachęcić do B+R

— Ta pula pójdzie na dotacje dla przedsiębiorców. Dzięki zmianom w tym roku możemy ogłosić dodatkowe konkursy dla firm i udzielić wsparcia większej liczbie projektów — mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.

Duże modyfikacje nastąpiły w poddziałaniu 1.3.1 „Projekty rozwojowe”. Nabór startuje w zupełnie innej formule, która bierze pod uwagę zaangażowanie przedsiębiorcy w realizację projektu B+R. Główna zmiana polegać będzie na tym, że firma wchodząca w skład konsorcjum z jednostką naukową dostanie preferencyjny dostęp do infrastruktury badawczej i prawo do wyników przeprowadzonych badań. Ma to zachęcić przedsiębiorców do udziału w takich konsorcjach,a tym samym zwiększyć zainteresowanie ze strony naukowców do ubiegania się o wsparcie. Konkurs zostanie ogłoszony w maju, a przeprowadzi go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Do podziału jest ćwierć miliarda złotych. Jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców działań jest 1.4 „Wsparcie prac B+R”. W tym roku do wzięcia będą 674 mln zł.

— Termin naboru nie jest jeszcze znany. Trwają rozmowy dotyczące tego, jakie branże będą mogły się ubiegać o wsparcie — mówi Iwona Wendel.

Kredyt technologiczny — czyli działanie 4.3 — będzie w tym roku dostępny dwukrotnie. W naborze marcowym planowana jest pula 270 mln zł, natomiast w sierpniu do wzięcia będzie ok. 200 mln zł. Dokładny budżet będzie znany po rozstrzygnięciu konkursu z grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że ze względu na ogromne zainteresowanie nabór został zamknięty już po jednym dniu. W tegorocznych konkursach też możemy spodziewać się lawiny wniosków.

Na rękę przedsiębiorcom

Ułatwienia dla firm nastąpią w konkursie z działania 5.4.1. Organizująca nabór Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poszła na rękę przedsiębiorcom, pozwalając im na finansowanie kolejnych faz ubiegania się o ochronę własności przemysłowej. Nabór ruszy w marcu i będzie trwał do końca roku.

— Katalog kwalifikowanych potrzeb został poszerzony o usługi doradcze związane z wprowadzaniem chronionego rozwiązania. W ten sposób wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy równolegle z wdrażaniem ochrony chcą opracować plan pozwalający osadzić nowe rozwiązania w realiach rynkowych. Chodzi np. o wykonanie analiz marketingowych i organizacyjnych. Doprecyzowane zostały też kwestie związane z kosztami udziału pełnomocnika w procesie uzyskiwania prawa własności przemysłowej — mówi Jakub Moskal, dyrektor departamentu koordynacji wdrażania programów PARP.

Pojawi się też nowość wśród działań — pilotażowy instrument dla przedsiębiorców z sektora MSP służący pierwszemu wdrożeniu wynalazku w działalności gospodarczej. Ogłoszenie konkursu nastąpi w marcu, a nabór będzie trwał przez około trzy miesiące, aby dać firmom czas na formalności związane z dokumentacją patentową. Kwota pojedynczej dotacji to nawet 20 mln zł, a dofinansowanie będzie mogło objąć do 50 proc. inwestycji.

Kasa dla starszych niż rok

W ramach działania 6.1 „Paszport do eksportu” planowane jest ogłoszenie trzech naborów. Łącznie do wzięcia będą 324 mln zł. Ogłoszenie pierwszego nastąpi prawdopodobnie w marcu. W tegorocznych naborach oba etapy „Paszportu do eksportu” zostaną połączone. Wcześniej trzeba było składać na nie oddzielne wnioski. Z pewnością wciąż dużym zainteresowaniem będą się cieszyły konkursy z 8. osi priorytetowej. W działaniu 8.1, w ramach którego można starać się o dotacje na rozkręcenie e-biznesu, wstępnie zaplanowano trzy konkursy. Każda firma z sektora MSP może otrzymać dofinansowanie od 20 tys. do 700 tys. zł. W zasadach naboru nastąpiła duża zmiana.

— W poprzednich konkursach o wsparcie mogły się ubiegać firmy, które działały maksymalnie rok. Teraz projekty z zakresu e-usług będą mogły realizować przedsiębiorstwa nie starsze niż dwa lata. Dzięki tej modyfikacji zwiększy się liczba podmiotów, które mogą dostać dotacje — mówi Iwona Wendel. Ale bez dbałości o projekt nie ma co marzyć o otrzymaniu unijnej kasy. Do kosza trafia 90 proc. wniosków.

— Najczęściej są one odrzucane przez niespełnienie kryteriów obligatoryjnych, które dotyczą aspektów finansowych projektu. Firmy przeszacowują koszty, źle obliczają relację nakład — rezultat, nie potrafią wykazać rentowności przedsięwzięciai przewidywanych zysków — wymienia Sonia Leszkowicz-Baczyńska, konsultant ds. funduszy unijnych w Europejskim Centrum Doradztwa Finansowego (ECDF). Wciąż nie znamy budżetu poszczególnych konkursów z 8.1. Podobna sytuacja jest w działaniu 8.2, które wspiera inicjatywy związane z elektronicznym biznesem typu B2B. Kasę dostaną rozwiązania, które ułatwiają relacje między przedsiębiorstwami i ich partnerami biznesowymi. Firmy mogą dostać od 20 tys. do 2 mln zł. W tegorocznych konkursach przedsiębiorcy mogą sięgnąć łącznie po 5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane