4,5 mld zł na wsparcie ciepłownictwa

opublikowano: 28-04-2019, 22:00

NFOŚiGW uruchamia programy, z których skorzystają lokalni przedsiębiorcy. Inwestycje mają pomóc w walce ze smogiem.

4 mld zł w ramach programu Energia Plus i kolejne 500 mln zł z programu Ciepłownictwo Powiatowe ma wkrótce trafić na rynek ciepłowniczy — zapowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), podległy ministrowi środowiska. Obydwa programy będą finansowane z pieniędzy krajowych (m.in. z budżetu państwa), a nie — tak jak dotychczas w przypadku ciepłownictwa — z funduszy unijnych.

Dla samorządów…

— Fundusze unijne już się kończą. Zaspokoiły potrzeby dużych i średnich miejscowości, w nielicznych przypadkach małych — mówi Urszula Zając, dyrektor departamentu energii w NFOŚiGW.

Przypomina, że w ramach funduszy europejskich na działania związane z ciepłownictwem zostało przyznane już ok. 5 mld zł dotacji, a obecnie trwają ostatnie nabory wniosków o dofinasnowanie. W marcu ruszył natomiast nabór w pilotażowym rządowym programie Ciepłownictwo Powiatowe. Skierowany jest on do przedsiębiorstw, które wytwarzają energię cieplną na cele komunalno-bytowe. Warunkiem jest minimum 70-procentowy udział jednostki samorządu terytorialnego w kapitale zakładowym spółki, a całkowita zamówiona moc cieplna nie może przekroczyć 50 MW. Celem programu jest zmniejszenie negatywnego wpływu ciepłowni na jakość powietrza i emisję CO 2.

— Nasza najnowsza oferta skierowana jest do najuboższych, którzy potrzebują naszego wsparcia, a do tej pory nie mieli ani możliwości, ani potencjału skorzystania z finansowania w ramach programów unijnych, ponieważ fundusze UE mają dość specyficzne obostrzenia — mówi Urszula Zając.

Beneficjenci mogą starać się o dotacje i pożyczki (od 1 do 300 mln zł na 15-20 lat, z możliwością umorzenia maksymalnie 5 mln zł) na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych, a także zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych (np. węgla), ograniczenie emisji przemysłowych, poprawę efektywności energetycznej, geotermię i OZE. Możliwe jest też wsparcie tzw. ciepłownictwa odpadowego.

…i dla każdego

Równolegle ruszył program Energia Plus, w którym do pozyskania jest ok. 4 mld zł. Cele są podobne, beneficjentami mogą być jednak wszystkie przedsiębiorstwa na rynku, nie tylko komunalne — również te, których głównym celem działalności nie jest ciepłownictwo, dążące do samowystarczalności energetycznej opartej na własnych źródłach ciepła.

— Wprowadzamy możliwość finansowania systemów ciepłowniczych, które są nieefektywne energetycznie, ale w tym przypadku wyłącznie w formie pożyczki maksymalnie na 20 lat — mówi Urszula Zając.

Niedawno o potrzebach modernizacji ciepłownictwa w kontekście walki ze smogiem mówili m.in. eksperci think-tanku Forum Energii.

— Program Ciepłownictwo Powiatowe trafnie określa cele redukcji gazów i zużycia energii pierwotnej do osiągnięcia przez beneficjentów oraz wychodzi naprzeciw potrzebom małych przedsiębiorstw ciepłowniczych. Forum Energii wielokrotnie zwracało uwagę, że większość małych systemów ciepłowniczych jest nieefektywna. Możliwość przekształcenia ich w efektywne, wykorzystujące w dużej mierze energię z OZE, jest kluczowa. To ważne w warunkach rosnących cen ciepła systemowego [w wyniku wzrostu ceny paliwa i uprawnień do emisji CO 2 — red.] i ryzyka odłączeń odbiorców od sieci ciepłowniczej, co może skończyć się wzrostem smogu. Trzymamy kciuki za sukces programu. Oby warunki przyznawania wsparcia i procedury były przyjazne dla odbiorcy. Nie ma na co czekać — komentuje Andrzej Rubczyński z Forum Energii.

Jego zdaniem program Energia Plus stwarza szansę na rozwój energetyki prosumenckiej.

130 Tyle małych samorządowych spółek ciepłowniczych w całym kraju może skorzystać z dotacji lub taniej pożyczki — wynika z szacunków NFOŚiGW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy