5 inspiracji turystycznych na 2015 - świętuj rocznice

AD
opublikowano: 07-01-2015, 17:20

2015 będzie nie tylko rokiem wielu rocznic w Polsce, ale również na świecie. Kilka z nich może być ciekawą inspiracją do zagranicznej podróży zarówno w miejsca dalekie, jak i te położone w Europie. Od Jamajki po szwajcarskie Alpy, rowerem śladami van Gogha lub piechotą na Matterhorn!

Dokąd: Jamajka, Karaiby

Pretekst: 70 urodziny Boba Marleya

Kiedy: 1-6 lutego 

Miłość do muzyki najsłynniejszego Jamajczyka świata może być świetnym pretekstem do egzotycznej wycieczki, zwłaszcza jeśli lubimy uciekać zimą do cieplejszych rejonów. Gdyby Bob Marley żył, to właśnie 6 lutego skończyłby 60 lat. Dla uczczenia tego faktu miasteczko Negril na zachodnim wybrzeżu Jamajki zorganizowało 6-dniowe święto muzyki reggae, zaś założone w byłym domu muzyka w Kingston jego Muzeum planuje właśnie na ten czas ponowne otwarcie po remoncie.

 

Dokąd: Wielka Brytania, Europa

Pretekst: 800-lecie Wielkiej Karty Swobód

Kiedy: cały 2015 rok

Ta typowo brytyjska rocznica może być świetnym pretekstem do odwiedzin różnych rejonów Wysp, zwłaszcza 10 związanych z historycznym dokumentem miast, m.in. Oxfordu, Hereford, Durham czy Salisbury. Dwa oryginalne rękopisy będą od marca do września udostępnione zwiedzającym w siedzibach British Library w Londynie na St Pancras oraz Boston Spa. 

 

Dokąd: Las Vegas, USA

Pretekst: 100 rocznica urodzin Franka Sinatry

Kiedy: grudzień 2015

Szczegóły wydarzeń towarzyszących rocznicy ciągle są w fazie wstępnych planów, ale już wiadomo że rocznica urodzin jednego z największych wokalistów wszech czasów nie obędzie się bez przepychu. Na pewno wiemy już, że fasady budynków przy słynnej Las Vegas Strip mają być w grudniu ozdobione podobiznami Franka Sinatry a specjalne show na cześć piosenkarza przygotowuje piosenkarz Steve Lawrence.

 

Dokąd: Holandia, Belgia i Francja

Pretekst: 125. rocznia śmierci Vincenta van Gogha

Kiedy: styczeń-listopad 2015

Rocznicę śmierci jednego z największych malarzy w historii będą celebrować galerie i muzea w różnych częściach Europy. Belgijskie Mons - Europejskie Miasto Kultury 2015 otworzy już w styczniu dla zwiedzających dom, w którym kiedyś mieszkał van Gogh a tamtejsze muzeum BAM wystawi 70 różnych jego prac. Specjalną wystawę przygotowuje na wrzesień również Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Ciekawym turystycznie pomysłem jest planowany od września cykl wycieczek rowerowych z przewodnikiem po północnej Brabancji, gdzie urodził się malarz. W programie są różnej długości trasy po miejscach ważnych we wczesnym życiu mistrza.

 

 

Dokąd: Zermatt, Szwajcaria

Pretekst: 150-lecie zdobycia szczytu Matterhorn (4478 m. n.p.m.)

Kiedy: lipiec 2015

"Kultowy" szczyt w Alpach, będący inspiracją nawet dla kształtu czekoladek (Toblerone) został zdobyty bardzo późno bo dopiero 14 lipca 1865 - zdobywców odstraszał głównie jego niebezpieczny wygląd. Pierwsi śmiałkowie z ekipy Edwarda Whympera zejście z góry przypłacili śmiercią. Rocznica ich wyczynu może być świetnym pretekstem zarówno dla odwiedzin szwajcarskich Alp, jak i samodzielnej wspinaczki na szczyt. Uwaga, wyprawa tylko dla doświadczonych! Szczyt należy do trudnych i w skali trudności wspinaczkowej kwalifikowany jest w kategoriach III+ i IV.  Schronisko Hörnli (3260 m n.p.m.), będące od 1880 r. symboliczną bramą do wejścia na Matterhorn właśnie przeżywa generalny remont i będzie ponownie otwarte 1 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / 5 inspiracji turystycznych na 2015 - świętuj rocznice