5 najczęstszych błędów podczas rozmowy o pracę

06-08-2014, 18:00

Często w  zdobyciu wymarzonej pracy największym wyzwaniem okazuje się ostateczny etap wieńczący poszukiwania – rozmowa kwalifikacyjna. Portal Business Insider wyodrębnił pięć najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy rekrutacyjnej.

fot. iStock
Zobacz więcej

fot. iStock

1. Brak lub nadmiar pewności siebie.
Brak pewności siebie może objawiać się nerwowością lub słabym kontaktem. Nadmiar pewności siebie z kolei może być postrzegany jako arogancja lub gorzej obojętność.

2. Niezgadzanie się z rekrut erem.
Choć często wydaje się, że warto podczas rozmowy wyróżnić się z tłumu nietuzinkowym punktem widzenia, to może to nie być najlepsza strategia. Okazuje się, że warto przypodobać się rekruterom prezentując podobny punkt widzenia do ich.

3. Myślisz, że tu chodzi o ciebie.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej potencjalny pracodawca chce się dowiedzieć w jakim stopniu możesz się okazać przydatny dla firmy. Twoim celem jest przekonanie rekrut era, że jesteś kandydatem idealnie spełniającym wymagania firmy. To nie czas na dopytywanie o pakiet socjalny.

4. Nie wiesz wystarczająco dużo o firmie.
Przed rozmową warto przygotować się I poczytać zarówno o firmie jak i o osobach, dla których będziesz pracować. Nie mówimy tutaj o portalach społecznościowych, choć te dla profesjonalistów już zasługują na uwagę.

5. Nie zadajesz pytań.
Na koniec każdej rozmowy rekruter pyta czy nie masz jakichś pytań. Jest to szansa często niewykorzystywana przez kandydatów przez co tracą oni w oczach osoby prowadzącej nabór. Pytania powinny być oryginalne – nie odnosić się do informacji, które można z łatwością znaleźć na stronie firmy. Warto zainteresować się prywatna opinią osoby prowadzącej nabór odnośnie firmy – kultury, możliwości rozwoju itp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / 5 najczęstszych błędów podczas rozmowy o pracę