5 sposobów na udany lunch

opublikowano: 16-04-2013, 00:00

Co zrobić, gdy zapada niezręczna cisza? Kto powinien płacić? Jakich tematów unikać? Portal społecznościowy Lunchers.pl opracował 5 zasad udanego lunchu biznesowego

1 Zaplanuj przebieg spotkania

iStock

Czy byliście kiedyś na biznesowym spotkaniu, na którym w pewnym momencie zapada krępująca cisza? Obie strony nagle zaczynają unikać swojego wzroku, skupiają się na talerzu, obrazku na ścianie czy widoku za oknem, a tak naprawdę uporczywie zastanawiają się, co mogą jeszcze powiedzieć. Jeśli chcesz tego uniknąć, to jeszcze przed spotkaniem rozpisz sobie jego krótki scenariusz: listę tematów, które chcesz omówić, lub celów, jakie chcesz osiągnąć. Gdy zapadnie krępująca cisza, po prostu sięgnij do notatnika i przejdź do następnego punktu.

2 Unikaj tematów osobistych i mówienia o sobie

Jedzenie to sprawa osobista. Spotykając się przy posiłku, nieco uchylamy naszą zawodową zasłonę, obdarzamy partnera zaufaniem. Trzeba jednak uważać, by nie dać się ponieść i nie zacząć nagle rozmawiać o problemach z żoną czy klientem niepłacącym faktur. Zakazane tematy to również religia i polityka. Jeśli jednak okaże się, że z daną osobą łączą cię wspólne pasje, nic nie stoi na przeszkodzie, by umówić się ponownie — już na gruncie przyjacielskim.

3 Nie zamawiaj i nie pij alkoholu

Ubijanie interesów ze szklaneczką whisky w ręku i cygarem w zębach? To wcale tak nie wygląda — przestrzega Magdalena Krakowczyk z serwisu Lunchers.pl. Co więcej — jeśli zamówimy drinka do lunchu w środku dnia, nasz rozmówca może pomyśleć, że nie traktujemy poważnie swojej pracy. Po kilku głębszych mamy wrócić do biura i intensywnie działać na rzecz klientów? Inaczej sprawa ma się z kieliszkiem szampana po podpisaniu ważnej umowy czy drinkiem podczas spotkania wieczorem, gdy już jesteśmy po pracy. Jednak i w takich sytuacjach zastanówmy się, czy nie będzie to źle odebrane przez partnerów rozmów.

4 Pamiętaj o etykiecie

Na spotkaniach biznesowych obowiązuje zasadniczo ten sam savoir-vivre jak podczas wszystkich oficjalnych spotkań. O zakazie siorbania, mówienia z pełnymi ustami czy wycierania talerza chlebem wiedzą wszyscy, trzeba jednak również pamiętać o serwetce na kolanach (zawsze przed rozpoczęciem jedzenia), niekładzeniu telefonu obok talerza, wyciszeniu dzwonka, sztućcach od zewnętrznego do wewnętrznego. Dobrze jest również starać się nie zdominować spotkania własnymi wypowiedziami, słuchać uważnie gościa i od razu przeczytać jego wizytówkę, gdy nią nas obdarzy. Koniecznie trzeba też przed spotkaniem ustalić, kto płaci za posiłek. Savoir-vivre mówi, że ten, kto zaprosił. Podczas umawiania się na lunch biznesowy przez serwis Lunchers.pl można jednak z góry ustalić, że np. każdy płaci za siebie.

5 Pora dnia definiuje przebieg spotkania

Biznesowy lunch zazwyczaj jedzony jest wczesnym popołudniem, ale przecież to wcale nie musi być reguła. Ciekawe spotkanie przy stole i lekkim posiłku można zaaranżować na wieczór lub… dość wczesny poranek. To może być biznesowe śniadanie, brunch, regularny obiad z dwoma daniami, kolacja czy wreszcie po prostu kawa. Zasmakowanie w nowych kontaktach to najprostsza droga do zawodowego sukcesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane