Czytasz dzięki

50 mld USD trafiło w ręce światowych start-upów

opublikowano: 24-05-2018, 06:46
aktualizacja: 24-05-2018, 06:46

I kwartał 2018 r. zaowocował większą aktywnością międzynarodowych funduszy venture capital. W młode biznesy zainwestowali oni o 70 proc. więcej w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Polska na światowej mapie inwestycyjnej pozostaje ledwie widoczna.

Obecnie największym rynkiem venture capital pozostają Stany Zjednoczone. Z puli 50 mld USD, jaka według wyliczeń KPMG trafiła w pierwszym kwartale do start-upów na świecie, ok. 60 proc. zostało ulokowane przez fundusze właśnie w USA. Rezultaty obserwowane w Europie są już znacznie mniej imponujące. Na Starym Kontynencie w analizowanym okresie dokonano inwestycji o wartości 5,2 mld USD (o 15 proc. mniej niż w IV kwartale 2017 r.); na celownik brane były głównie projekty fintechowe i rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. Światowi inwestorzy interesowali się głównie przedsiębiorstwami rozwijającymi nowoczesne oprogramowanie specjalistyczne. 

- Rynek venture capital w Polsce znajduje się niestety w dalszym ciągu w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Nic dziwnego zatem, że biorąc pod uwagę skalę inwestycji w startupy w poszczególnych krajach europejskich, nadal nie jesteśmy na „radarze” dużych funduszy europejskich. Warto więc zastanowić się, jakie mechanizmy przyczyniły się do bardzo spektakularnego rozwoju hubów startupowych w Berlinie (ponad 1,1 mld USD zainwestowanych w I kwartale 2018 r.), czy Paryżu (ponad 500 mln USD), tak żeby skutecznie rozwijać budowany obecnie w Polsce ekosystem startupowy – wylicza Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce. 

W kraju fundusze venture capital wciąż posiłkują się głównie dotacjami z publicznych programów wsparcia, na co wskazuje niedawno opublikowana analiza fundacji Startup Poland. Wynika z niej, że z takiej formy finansowania korzysta ok. 80 proc. podmiotów venture capita w kraju. Z deklaracji samych start-upów wynika, że zwykle mogą oni liczyć na inwestycje do 500 tys. zł, co może być satysfakcjonujące, ale wyłącznie dla firm na bardzo wczesnym etapie rozwoju. 

W Polsce bardzo słabo rozwinięty jest również sektor funduszy korporacyjnych. Trend światowy jest przeciwny - z badania KPMG wynika, że 21 proc. wszystkich transakcji na całym świecie zostało dokonanych właśnie przez korporacje.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane