5000 odpowiedzi w Akcji Inwestor

opublikowano: 11-04-2013, 00:00

Inwestorze, masz problem? Nie wiesz, co się dzieje w spółce giełdowej? Pomagamy ci w „Akcji Inwestor”, w której właśnie padła odpowiedź zarządu numer 5000

Colian, Digate, Eurotel, Gant i Marka — te spółki mogą od dziś posługiwać się logo „Odpowiada Inwestorom”. Tradycyjna kwartalna rewizja uczestników „Akcji Inwestor” pozbawiła natomiast miejsca w zestawieniu spółki EFH, Green Eco Technology (dawne Anti), Euromark, Ferrum i Miraculum, które przestały aktywnie komunikować się z rynkiem poprzez nasze strony internetowe. Relacje inwestorskie należycie realizuje 106 podmiotów (listę znaleźć można na stronie pulsinwestora.pl).

Zobacz więcej

Aktywni i pasywni w "Akcji Inwestor"

Pierwsze pytanie w Akcji Inwestor padło 24 kwietnia 2009 r. Od tego czasu spółki odpowiedziały już 5000 razy. Od kilku lat nagradzamy też firmy, które nie lekceważą inwestorów i odpowiadają szybko na zdecydowaną większość pytań.

Jedną z takich firm było Veno, absolutny rekordzista zarówno pod względem pytań, które zadano zarządowi, jak i udzielonych odpowiedzi. Przed rokiem firma, która od lat nie może spełnić obietnicy o wyprodukowaniu auta wyścigowego, uznała jednak, że nie będzie udzielać odpowiedzi publicznie. Od kilku miesięcy nie odpowiada też BBI Zeneris, który już wcześniej dość wybiórczo komunikował się z inwestorami. Na szczęście strategia chowania głowy w piasek nie jest normą.

Dom Maklerski IDMSA, mimo kłopotów, systematycznie i wyczerpująco odpowiada na pytania, podobnie jak budowlane PBG. To zresztą charakterystyczne, że najwięcej pytań spływa do tych spółek, które wpadły w tarapaty, przy okazji wpędzając w straty drobnych akcjonariuszy. Tłumaczyć muszą się też ci, którzy — jak Veno, Nicolas Games czy Drozapol — złożyli wiele obietnic bez pokrycia. Z tego powodu nie jest niespodzianką, że pod ostrzałem jest wiele firm z NewConnect, bo to rynek, na którym nigdy nie brakowało sprzedawców marzeń. Ci z podstawowego parkietu też czasem bardzo konsekwentnie unikają dialogu z inwestorami. Najbardziej zamknięty jest Petrolinvest, na którego adres przyszło ponad 30 pytań i żadne nie doczekało się jeszcze odpowiedzi.

DM WDMCyberaton

W ciągu czterech lat funkcjonowania „Akcji Inwestor” do prawie 500 spółek nadesłano 20 tys. pytań. Te, które padają najczęściej, to prośby do zarządu o ustosunkowanie się do bieżących notowań (zazwyczaj niskich). Nie brakuje też pytań retorycznych, ironicznych, a nierzadko obraźliwych (tych ostatnich nie publikujemy).

Zdarzają się też pretensje o jakość komunikowania się spółek z inwestorami — nic dziwnego, bo statystycznie na co czwarte pytanie inwestorzy doczekują się odpowiedzi. To pokazuje, że na polu relacji z giełdową drobnicą zarządy spółek i pracujący na ich zlecenie specjaliści od IR/PR mają sporo do nadrobienia. Ci, którzy uważają się za sprytniejszych, czasem sami zadają pytania, na które następnie odpowiadają — taką strategię łatwo jednak zidentyfikować.

Jak wziąć udział w akcji

Na stronie każdej spółki z GPW w sekcji notowania.pb.pl znajdziesz specjalny formularz. Wypełnij go. Jeżeli pytanie uznamy za interesujące, pojawi się na stronie notowania.pb.pl i pb.pl, którą odwiedza ponad milion internautów. Najważniejsze jednak, że pytanie trafi do odpowiedniej spółki. Redakcja dołoży starań, by uzyskać odpowiedź, którą również opublikujemy, bezpłatnie, na naszych stronach internetowych.

Oczywiście, ciągle działa adres akcjainwestor@pb.pl, cenny w sprawach, które nie dotyczą konkretnych spółek giełdowych. Także w tej sytuacji dziennikarze „Pulsu Biznesu” poproszą o komentarz prezesa spółki, analityków, prawników czy zarządzających instytucjami finansowymi. Jeżeli trzeba, zwrócimy się o poradę do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Komisji Nadzoru Finansowego czy prezesa warszawskiej Giełdy.

AKCJA INWESTOR

Odpowiedź nr 5000

Dariusz: 1. Kiedy spółka poda komunikat dotyczący uzyskania pozwolenia na budowę, a co się z tym wiąże, dokona przeszacowania działki w Warszawie? 2. Co zarząd spółki myśli o kursie akcji — czy spółka jest niedowartościowana czy przewartościowana? 3. Dlaczego spółka nie prowadzi na stronie internetowej działu relacji inwestorskich? 4. Kiedy spółka poprawi komunikację z inwestorami i zacznie informować na bieżąco o zdarzeniach mających wpływ na wycenę?

Odpowiedź spółki: 1. Oficjalny komunikat dotyczący uzyskania pozwolenia na budowę, a także przeszacowanie działki przy ulicy Łuckiej są powiązane z uprawomocnieniem pozwolenia na budowę i nastąpi po otrzymaniu przez spółkę prawomocnego dokumentu.

2. W ocenie zarządu bieżąca wycena akcji Boryszew S.A. nie odzwierciedla mocnych fundamentów grupy i perspektyw poprawy wyników w kolejnych latach, szczególnie w segmencie motoryzacji. Przejawem tego poglądu jest aktywnie realizowany program skupu akcji własnych Boryszewa.

3. Strona relacji inwestorskich Boryszew S.A. dostępna jest pod adresem www.ir.boryszew.com.pl

4. Wszystkie wydarzenia mogące mieć wpływ na wycenę spółki przekazywane są opinii publicznej za pośrednictwem raportów bieżących dostępnych także na stronie internetowej www.ir.boryszew. com.pl. Sytuację rynkową i czynniki determinujące wielkość wyników staramy się w możliwie pełny sposób opisywać w kwartalnych sprawozdaniach finansowych grupy. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie co do zawarcia w raportach innych informacji, które akcjonariusze uznają za istotne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 5000 odpowiedzi w Akcji Inwestor