55 mln zł dla firm na szerokopasmową sieć

opublikowano: 26-06-2013, 00:00

Na przedsiębiorców telekomunikacyjnych czekają dotacje na rozwój internetu na terenie Polski Wschodniej.

Komercyjne przedsięwzięcia polegające na dociągnięciu internetowej sieci nie wszędzie się opłacają. Tak jest np. w województwach Polski Wschodniej. Aby zmniejszyć ryzyko związane z takimi inwestycjami, a jednocześnie zapełnić białe plamy na internetowej mapie kraju, powstało działanie II.1 „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Dzięki niemu w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PORPW) można sięgnąć po dotacje na ten cel. Nabór już trwa, a wnioski przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W puli jest 55 mln zł. W szranki mogą stanąć wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski, którzy są zarejestrowani w rejestrze przedsiębiorstw telekomunikacyjnych prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Ich inwestycje muszą być zrealizowane w jednym z pięciu województw korzystających z PORPW: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko- -mazurskiego. Najniższa dotacja, jaką można otrzymać, to 100 tys. zł.

— Główną sieć szerokopasmowego internetu będą w tych województwach budowały samorządy. Natomiast te dotacje są przeznaczone na inwestycje na ostatnich odcinkach, które połączą szkielet z ostatecznymi odbiorcami. Liczymy w tym przypadku także na małych i średnich przedsiębiorców lokalnych — mówi Dariusz Szymańczak, dyrektor departamentu infrastruktury nowoczesnej gospodarki w PARP.

Wsparcie na budowę sieci z infrastrukturą między najbliższympunktem dystrybucji internetu a użytkownikiem końcowym może być udzielone pod jednym warunkiem — jeżeli w miejscowości, w której ma powstać ta infrastruktura, nie istnieje i nie jest planowana budowa najbardziej efektywnego punktu dystrybucji internetu. Organizatorzy spodziewają się, że na konkurs złożonych zostanie ok. 100-150 wniosków, z których co najmniej kilkadziesiąt dostanie dofinansowanie.

— Województwa wschodnie mają znacznie mniejszą gęstość zaludnienia i dużo trudniej dociągnąć tu szerokopasmową sieć na ostatnich fragmentach. Bez pomocy zewnętrznej te inwestycje nie byłyby rentowne, ale dotacje znacznie poprawią opłacalność realizacji. Nastawiamy się na sieć światłowodową, choć radiowa też będzie dopuszczalna — dodaje Dariusz Szymańczak.

Listę szczęśliwców, którzy dostaną dotacje, poznamy najpóźniej do końca roku. Projekty objęte wsparciem można będzie realizować nie dłużej niż przez 24 miesiące. Przedsięwzięcia muszą się zakończyć do końca października 2015 r. Budowa szerokopasmowej sieci w Polsce Wschodniej to obecnie największy tego typu projekt inwestycyjny w Unii Europejskiej. Na sam szkielet obejmujący ok. 10 tys. km sieci światłowodowej pięć polskich regionów dostało z Brukseli ok. 1 mld zł.

WAŻNA DATA

15.07

Tego dnia o godz. 16.30 mija termin składania wniosków w konkursie.

Więcej informacji:

http://porpw.parp.gov.pl/ index/index/2380

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / 55 mln zł dla firm na szerokopasmową sieć