5G napędza zyski Ericssona

opublikowano: 17-10-2019, 09:58

Ericsson przebił oczekiwania co do wyników kwartalnych i podniósł swoje prognozy rynkowe na ten rok oraz cel sprzedaży na rok 2020, mówiąc, że popyt na superszybkie sieci 5G wystartował wcześniej niż oczekiwano, informuje Reuters.

Sieci 5G są w centrum wojny technologicznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, ponieważ oczekuje się, że będą one pełnić kluczowe funkcje, od autonomicznych pojazdów po inteligentne sieci elektryczne i komunikację wojskową, co zwiększa ich znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Waszyngton umieścił chiński koncern Huawei na czarnej liście handlowej i poprowadził ogólnoświatową kampanię mającą na celu przekonanie sojuszników do zakazania firmie korzystania z sieci 5G, twierdząc, że jej sprzęt może być wykorzystywany przez Pekin do szpiegowania - czemu Huawei wielokrotnie zaprzeczał.

Szwedzki Ericsson, który wraz z fińską firmą Nokia i Huawei sprzedaje większość sprzętu kluczowego dla usług telefonii komórkowej 5G, powiedział, że podwyższył prognozę sprzedaży w 2020 r. na sprzedaż 230-240 mld koron szwedzkich, w porównaniu z 210-220 mld wcześniej.

Skorygowany zysk operacyjny za trzeci kwartał wzrósł do 6,5 mld SEK z 3,8 mld SEK rok wcześniej, co odpowiada marży 11,4 proc. i przewyższa średnią prognozę analityków na poziomie 5,2 mld SEK.

Ericsson utrzymał swój cel dotyczący marży operacyjnej na poziomie ponad 10 proc. w 2020 r., powołując się na krótkoterminową presję ze strony niektórych kontraktów i wyższe koszty początkowe nowych produktów 5G.

Zmienił jednak swój cel na rok 2022 do 12-14 proc. z ponad 12 proc. wcześniej.
Ericsson powiedział, że obecnie oczekuje, iż rynek urządzeń sieci dostępu radiowego (RAN) wzrośnie o 5 proc. w 2019 r., w porównaniu do lipcowej prognozy zakładającej wzrost o 3 proc.

Kurs akcji spółki spadł o 7 proc. od czasu publikacji wyników za drugi kwartał w lipcu, kiedy to firma ostrzegła o kosztach związanych z pozyskiwaniem nowych kontraktów na działalność sieciową.

W okresie poprzedzającym czwartkowe wyniki jej akcje były już znacznie mocniejsze, w samym październiku wzrosły o 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu