658 mln EUR trafi do nas i na Wschód

Anna Pronińska
opublikowano: 12-09-2006, 00:00

VI fundusz Enterprise Investors ma rekordowy kapitał. Uzyskane pieniądze firma wyda na nowe projekty na Wschodzie.

658 mln EUR wyniesie łączny kapitał nowego funduszu Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), który w ciągu trzech miesięcy utworzył Enterprise Investors (EI). Firma zajmująca się zarządzaniem funduszami private equity w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej sama na ten cel wyłożyła 8 mln EUR.

— Uzyskaliśmy ponad 2,5 mld zł, a to jest kwota rekordowa jak na nasze możliwości i region, choć nie bicie rekordów nam przyświecało. Wraz z wielkością funduszu idziemy także w górę z wielkością pojedynczych transakcji — mówi Jacek Siwicki, partner zarządzający EI.

Popyt na PEF VI, który jak dotąd jest największym funduszem private equity w Europie Środkowo-Wschodniej, dwukrotnie przewyższał podaż. Ostatecznie dwie trzecie funduszu to inwestorzy europejscy, a jedna trzecia — amerykańscy.

— Koncentrujemy się na transakcjach wykupów menedżerskich. Środki z PEF VI zostaną wydane przez 3,5-4 lata — dodaje Jacek Siwicki.

EI będzie inwestował w duże i średnie spółki z takich samych branż jak dotychczas, czyli m.in. handlowej, produkcyjnej, usług finansowych, IT, mediów czy sektora medycznego. Większość inwestycji będzie miała wartość między 20 a 60 mln EUR.

— Dwie trzecie naszej działalności to inwestycje w Polsce i wydaje nam się, że tak nadal pozostanie, ale będziemy się też rozglądać za inwestycjami na Ukrainie i w Chorwacji — mówi Jacek Siwicki.

PEF VI będzie inwestować również w Rumunii, Czechach, Bułgarii, Słowenii, Słowacji, Węgrzech i krajach bałtyckich. Najbliższą transakcją EI będzie zakup 100 proc. akcji w rumuńskiej spółce budowlanej Macon za 35 mln EUR. Kolejnych sześć-siedem projektów jest na zaawansowanym etapie przygotowań, z czego dwa mogą zostać sfinalizowane w tym roku.

EI, który na GPW wprowadził już 24 spółki, kolejny debiut planuje na wiosnę 2007 r. Do największych spółek z portfela EI należą notowane na GPW Zelmer, Opoczno czy Polish Energy Partners.

Łączne środki zebranych przez EI funduszy wynoszą 1,6 mld EUR. Pięć z nich zarządzanych przez EI zainwestowało dotąd 892 mln EUR w 102 firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 658 mln EUR trafi do nas i na Wschód