6,7 mld zł – to koszt frankowiczów dla PKO BP

opublikowano: 17-02-2021, 12:15

Bank wstępnie wyliczył na 6,7 mld zł koszt ugód w formule zaproponowanej przez szefa KNF. Ma też odłożone 10 mld zł na sprawy frankowe.

PKO BP ma w portfelu 100 tys. kredytów walutowych, z czego nieco ponad 5 tys. jest na różnym etapie sporów sądowych.

Rafał Kozłowski, dyrektor finansowy banku (CFO), powiedział podczas konferencji prasowej, że PKO BP odłożył na sprawy frankowe blisko 10 mld zł. Na ryzyko prawne ma w rezerwie 2,8 mld zł, a na ryzyko kredytowe 900 mln zł. W kapitałach bank ma odłożone ponadto 4,9 mld zł na sprawy frankowe.

– Poziom wyrezerwowania dla spornych spraw jest bliski 100 proc., co odróżnia nas od innych banków – mówi Rafał Kozłowski.

Jak powiedział, ze wstępnych szacunków wnika, że łączny koszt ugód z frankowiczami wedle zasad zakreślonych przez szefa KNF wyniesie 6,7 mld zł, z czego 1,2 mld zł przypada na kredyty całkowicie spłacone.

– Bank jest w stanie zaabsorbować te koszty – stwierdza CFO banku.

Koszt przewalutowania dotyczy całego portfela. Jak bank wyliczył wpływ ugód na kapitały?

- Z jednej strony mamy wypłaty dla klientów i zwolnienie części długu, a z drugiej mamy odłożone rezerwy na ryzyko prawne i kredytowe – one korygują ten szacunek w dół. Podobnie jest z korektą o rozwiązania podatkowe, które korygują wpływ na kapitały w dół – mówi Rafał Kozłowski.

Chodzi o rozporządzenie ministra finansów, które zwalnia klienta z podatku dochodowego po przewalutowaniu kredytu, a umożliwia bankom wliczenie go w koszty uzyskania przychodu.

Rafał Kozłowski wyjaśnia, że koszty ugód zostaną rozpoznane w wyniku za 2020 r. PKO BP publikuje sprawozdanie roczne 30 kwietnia. Jeśli wcześniej zapadnie uchwała Sądu Najwyższego lub planowane NWZA banku podejmie wiążące decyzje w sprawie ugód, wówczas zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości będzie musiał je umieścić w raporcie za 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane