700 prób włamań na godzinę

opublikowano: 17-07-2018, 22:00

Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Wrocław — użytkownicy z tych miast najczęściej byli celem ataków cyberprzestępców.

W ciągu 12 ostatnich miesięcy (od 1 czerwca 2017 r. do 1 czerwca tego roku) podjęto ponad 6 mln prób cyberataków na nasz kraj. Główne ich źródła odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Francji, Rosji i Chinach — podaje firma F-Secure. Dane te uzyskała dzięki własnej sieci serwerów, stanowiących przynętę dla przestępców i udających łatwy cel. Zaatakowane przez hakerów, umożliwiają pozyskanie danych pozwalających opracować kolejne metody walki z cyberzagrożeniami.

— Nasze systemy wykryły niemal 1,5 mln prób cyberatakówz USA w ciągu ostatniego roku. 60 proc. incydentów stanowił ruch HTTPS oraz HTTP, co oznacza, że skanowano serwery w poszukiwaniu aplikacji, których luki można wykorzystać do wykradania danych lub przejęcia kontroli nad urządzeniem — mówi Leszek Tasiemski, wiceprezes działu badań i rozwoju w F-Secure.

Podejrzany ruch sieciowy skierowany w stronę Polski wychodził też z adresów IP przynależnych do Francji. F-Secure odnotowała ponad 900 tys. prób cyberwłamań z tego kierunku w ostatnich 12 miesiącach. Większość dotyczy działań związanych z phishingiem, czyli podszywaniem się pod jakąś osobę lub instytucję, np. dla wyłudzenia danych do logowania. Z adresów IP umieszczonych w Rosji podjęto ponad 800 tys. prób ataków, a prawie 85 proc. z nich dotyczyło protokołu SMB.

Według F-Secure, hakerzy najprawdopodobniej rozprzestrzeniali wtedy oprogramowanie do wyłudzania okupów (ransomware).

— Cyberprzestępcy często działają ponad granicami państw. Źródło ataku to ostatni przystanek, którego użył atakujący, i nie zawsze jest ono jednoznaczne z jego fizycznym położeniem — wyjaśnia Leszek Tasiemski.

Najczęściej atakowanymi ośrodkami w Polsce były Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Wrocław, co wynika m.in. z dużej liczby użytkowników sieci. W dużych miastach znajdują się też węzły komunikacyjne dostawców usług internetowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu