Czytasz dzięki

Enterprise Investors zarobił 727 proc. na Dino Polska

opublikowano: 05-04-2017, 10:54
aktualizacja: 05-04-2017, 11:03

W 2010 r. PEF VI, fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, zainwestował 200 mln zł w sieć marketów Dino Polska. Po siedmiu latach zgarnie 1,65 mld zł.

Cena akcji Dino Polska w transzy inwestorów instytucjonalnych została ustalona na 34,5 zł, a indywidualni zapłacą 1 zł mniej. Pakiet 48,04 mln walorów, który sprzeda PEF VI, wart jest więc 1,65 mld zł.

Jacek Siwicki, przewodniczący rady dyrektorów Enterprise Investors
Zobacz więcej

Jacek Siwicki, przewodniczący rady dyrektorów Enterprise Investors Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

To największa pierwsza oferta publiczna spółki, należącej do funduszu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej i 34. tego typu transakcja w portfelu Enterprise Investors. Inwestycja w Dino Polska przyniosła stopę zwrotu w wysokości 727 proc. brutto. W 2010 r. fundusz wziął udział w dokapitalizowaniu spółki, płacąc 200 mln zł. Od tego czasu nie pobierano dywidendy. 

51 proc. akcji pozostanie w rękach założyciela - Tomasza Biernackiego. 

- Sprzedaż akcji Dino jest potwierdzeniem sukcesów EI w branży handlu detalicznego żywnością. W lutym sprzedaliśmy Profi Rom Food – była to największa transakcja w historii sektora handlu detalicznego w Rumunii. IPO Dino to również rekordowa, największa oferta publiczna spółki należącej do funduszu private equity w regionie. Obie inwestycje zaliczamy do bardzo udanych, łącznie wygenerowały przychody brutto z transakcji w wysokości 890 mln EUR - powiedział Michał Rusiecki, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję w Dino.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane