Enterprise Investors zarobił 727 proc. na Dino Polska

opublikowano: 05-04-2017, 10:54
aktualizacja: 05-04-2017, 11:03

W 2010 r. PEF VI, fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, zainwestował 200 mln zł w sieć marketów Dino Polska. Po siedmiu latach zgarnie 1,65 mld zł.

Cena akcji Dino Polska w transzy inwestorów instytucjonalnych została ustalona na 34,5 zł, a indywidualni zapłacą 1 zł mniej. Pakiet 48,04 mln walorów, który sprzeda PEF VI, wart jest więc 1,65 mld zł.

Jacek Siwicki, przewodniczący rady dyrektorów Enterprise Investors
Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

To największa pierwsza oferta publiczna spółki, należącej do funduszu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej i 34. tego typu transakcja w portfelu Enterprise Investors. Inwestycja w Dino Polska przyniosła stopę zwrotu w wysokości 727 proc. brutto. W 2010 r. fundusz wziął udział w dokapitalizowaniu spółki, płacąc 200 mln zł. Od tego czasu nie pobierano dywidendy. 

51 proc. akcji pozostanie w rękach założyciela - Tomasza Biernackiego. 

- Sprzedaż akcji Dino jest potwierdzeniem sukcesów EI w branży handlu detalicznego żywnością. W lutym sprzedaliśmy Profi Rom Food – była to największa transakcja w historii sektora handlu detalicznego w Rumunii. IPO Dino to również rekordowa, największa oferta publiczna spółki należącej do funduszu private equity w regionie. Obie inwestycje zaliczamy do bardzo udanych, łącznie wygenerowały przychody brutto z transakcji w wysokości 890 mln EUR - powiedział Michał Rusiecki, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję w Dino.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane