8 mitów nt. bezpieczeństwa IT w chmurze obliczeniowej

  • Rafał Roszak
opublikowano: 07-10-2014, 15:52

VMware, globalny lider w zakresie rozwiązań chmury obliczeniowej dla biznesu, opublikował ciekawe zestawienie mitów i faktów na temat centrum zapasowego w modelu cloud computing.

Czym jest wspomniane Centrum Zapasowe? Wg licznych definicji to usługa, która pozwala firmie na stworzenie kompleksowych zabezpieczeń infrastruktury IT,  pozwalających na  odzyskanie dostępu do danych operacyjnych i zasobów koniecznych kontynuowania działalności gospodarczej w wypadku całkowitej lub częściowej utraty dostępności infrastruktury pierwotnej. 

iStock

Krótko mówiąc, w sytuacji w której firmowe serwery, łącza czy zasoby dyskowe ulegną awarii Centrum Zapasowe daje możliwość szybkiego przełączenia się na zapasowe rozwiązanie i tym samym maksymalne skrócenie niedostępności firmy.  

Mit 1: „Większość firm jest gotowa na awarię systemów”

Fakt : wg badań niezależnej instytucji Disaster Recovery Preparedness Council 3 na 4 światowych firm nie jest w żaden sposób przygotowane na przerwy w działaniu ich zasobów IT. 

Mit 2: „Przechowywanie danych w chmurze i Centrum Zapasowe to to samo”

Fakt: Przechowywanie danych w chmurze zapewnia możliwość dostępu do plików i danych gdy tymczasem centrum zapasowe w chmurze  pozwala na uruchomienie systemów informatycznych w modelu cloud computing. Z perspektywy działalności gospodarczej firmy oznacza to dwa różne procesy. 

Mit 3:”Niedostępność nie kosztuje aż tak wiele”

Fakt :  Wg badań Data Central Journal sumując globalne strata firmy ponoszone w efekcie awarii sprzętu IT otrzymujemy  średnio ponad 84 000 $ za każdą godzinę niedostępności.  

Mit 4: „Moja organizacja może szybko poradzić sobie z niedostępnością bez usługi Centrum Zapasowego”

Fakt:  Skoncentrowana na optymalizacji działań dla biznesu firma badawcza Aberdeen Group wyjaśnia, że skorzystanie w usługi Centrum Zapasowego pozwala firmom na 3x szybsze przywrócenie usługi  i  znaczne ograniczenie utraty danych. 

Mit 5: „Wybór usług Centrum Zapasowego wiążę się z  długotrwałymi zobowiązaniami”

Fakt: Wybór chmury obliczeniowej jako modelu biznesowego Centrum Zapasowego pozwala na swobodę współpracy i rozwoju usługi. 

Mit 6: „Centrum Zapasowe w chmurze obliczeniowej wiąże się z ograniczonymi możliwościami kontroli”

Fakt: Korzystające z profesjonalnych rozwiązań Centrum Zapasowego mamy możliwość wykorzystania całego portfolia narzędzi zarządczych dostarczanych przez VMware. Dzięki temu każdy z odbiorców może dostosować poziom kontroli do swoich potrzeb. 

Mit 7: „Większość firm, które dotyka przerwa w dostępności szybko przywraca status quo”

Fakt: wg badań amerykańskiej agencji rządowej Federal Emergency Management Agency 40% firm, które doświadczyły długotrwałej niedostępności zasobów IT nie wznowiło działalności a kolejne 25% zakończyło działalność w przeciągu roku od awarii. 

Mit 8: „Usługa Centrum Zapasowego w chmurze jest kierowana do korporacji i wymaga znacznych nakładów”

Fakt: koszty skorzystania z usługi centrum zapasowego są wielokrotnie mniejsze niż straty, na jakie narażamy biznes nie korzystając z zabezpieczeń IT. Key Account Manager centrum danych Beyond.pl Ernest Kałaczyński wyjaśnia: „Usługa centrum zapasowego w chmurze pozwala na elastyczność wyboru narzędzi i dostosowanie ich do skali potrzeb i możliwości firmy. Dzięki temu z rozwiązań gwarantujących większe bezpieczeństwo działań IT skorzystać mogą swobodnie małe i średnie przedsiębiorstwa”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Roszak, e24cloud.com

Polecane