80 proc. Holendrów nie je mięsa codziennie

PAP , DI
opublikowano: 22-06-2021, 18:25

Z troski o klimat oraz dobro zwierząt Holendrzy ograniczają spożycie mięsa.

Ośmiu na dziesięciu mieszkańców Holandii nie spożywa produktów mięsnych codziennie, uzasadniając to głównie dobrem zwierząt oraz dbaniu o klimat i środowisko — wynika z badania Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS). 45 proc. Holendrów to tzw. fleksitarianie, czyli osoby, które ograniczają spożycie mięsa do kilku razy w tygodniu, a ich dieta bazuje na owocach, warzywach i rybach. 5 proc. określa się jako wegetarianie.

Naukowcy zapytali, w jakim stopniu zaczęli jeść mniej lub więcej mięsa w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 35 proc. ankietowanych stwierdziło, że ograniczyło spożycie mięsa, 58 proc., że nie zmieniło diety, a tylko 1,5 proc. zadeklarowało, że jadło więcej mięsa.

„Najczęściej wymienianym powodem niejedzenia mięsa na co dzień jest dobro zwierząt, siedmiu na dziesięciu respondentów stwierdziło, że bierze to pod uwagę” — czytamy w komunikacie CBS. Na drugim miejscu wymieniają klimat i środowisko — 59 proc., 35 proc. rezygnuje z mięsa ze względu na zdrowie, a 1,5 proc. z powodów finansowych.

Badanie przeprowadzono w maju na reprezentatywnej grupie 3,6 tys. dorosłych osób. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane