800 mln zł z Kawki na czystsze powietrze

  • Anna Pronińska
opublikowano: 01-03-2013, 00:00

Modernizacja kotłowni, instalacja pompy cieplnej, kocioł na biomasę — takie inwestycje będą w zasięgu Polaków dzięki programowi Kawka.

400 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz drugie tyle z funduszy wojewódzkich ma zasilić inwestycje poprawiające jakość powietrza. To w ramach programu Kawka, który ma wspomóc likwidowanie niskiej emisji (zanieczyszczeń ochodzących z komunikacji miejskiej, kotłowni węglowych i tzw. domowych palenisk). Pieniądze będą płynąć przez pięć lat, także do osób fizycznych.

— Chodzi o to, aby Kowalski mógł zamienić dymiący komin, starą kotłownię na przyłączenie się do sieci ciepłowniczej lub zastosować pompę cieplną czy kocioł na biomasę. Program daje też szansę na modernizację starych kotłowni i wymianę rur. Jest elastyczny, więc myślę, że spotka się z dużym zainteresowaniem samorządów — mówi Jacek Chrzanowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie.

Skorzystać mają też firmy ciepłownicze, bo jak twierdzi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, ciepło systemowe jest czystsze od ogrzewania piecowego. Jak zdobyć dofinansowanie?

— W Szczecinie mamy cztery strefy przekraczające normy. W ciągu pół roku wystąpimy o pieniądze do NFOŚiGW i ogłosimy konkurs dla beneficjentów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Aplikować będą mogły gminy, które mają problem z zanieczyszczeniem powietrza — mówi Jacek Chrzanowski. Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie, zapewnia, że województwo warmińsko-mazurskie już ruszaz akcją promocyjną programu Kawka.

— Kowalski, który chciałby np. zmodernizować swoją kotłownię, najpierw musi dowiedzieć się, czy jego gmina jest w strefie przekraczającej normy zanieczyszczenia powietrza. W każdej gminie powstaną w tym celu punkty informacyjne. Następnie powinien dopytać, czy przyjęto program naprawczy i w jakim zakresie. Wówczas może aplikować o dofinansowanie na swoje przedsięwzięcie. On sam będzie musiał dołożyć 10 proc. wartości przedsięwzięcia. Po 45 proc. wyłoży NFOŚiGW i fundusze wojewódzkie — tłumaczy Adam Krzyśków.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

O pieniądze na pewno będzie aplikować województwo małopolskie, które przekracza normy.

— Chcemy wykorzystać 40-50 mln zł z puli, ale zobaczymy, ile uda się pozyskać. Tylko w Krakowie mamy aż 40 tys. palenisk domowych — mówi Józef Kała, wiceprezes WFOŚiGW w Krakowie. Przedstawiciele wojewódzkich funduszy nie wyobrażają sobie, by program Kawka był realizowany inaczej niż we współpracy z gminami.

— Temat dotyka też zagadnień planowania przestrzennego. Burmistrzowie i prezydenci będą musieli wymuszać rozwiązania, np. dadzą pozwolenie na budowę, ale do tego wymagane będzie też podłączenie się do sieci ciepłowniczej — mówi prezes szczecińskiego funduszu. To pierwszy wspólny program funduszy realizowany na taką skalę na zasadzie dotacji i preferencyjnych pożyczek.

— Chcieliśmy dać narzędzie finansowe marszałkom, bo każde województwo musi wypełniać obowiązek czystszego powietrza, ale dotychczas był problem z finansowaniem. Rozdysponowanie pieniędzy będzie zależeć nie tylko od wewnętrznych zasad wojewódzkich funduszy, ale też od skali problemów w województwach — dodaje Jacek Chrzanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane