8,5 mln zł dla wrocławskich naukowców

Miliony złotych na badania trafią do naukowców Politechniki Wrocławskiej. Pieniądze pochodzą z konkursów Narodowe Centrum Nauki.

Politechnika Wrocławska (PWr) poinformowała o wynikach swoich naukowców w konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki: Opus, Preludium i Sonata. 

Zobacz więcej

Bartek Sadowski

W pierwszym z nich granty na łączną kwotę ok. 5,8 mln zł otrzymało 11 osób. Pieniądze sfinansują projekty badawcze, kupiona zostanie za nie również aparatura naukowo-badawcza. W ramach Preludium trzem młodym badaczkom z PWr zostanie natomiast przekazane 324 tys. zł – ten konkurs finansuje prace badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową, nieposiadające stopnia naukowego doktora. Do wciąż „początkujących” naukowców, ale posiadających już stopień naukowy doktora, skierowany jest konkurs Sonata. W tegorocznej edycji granty o wartości ponad 2,2 mln zł trafią do sześciu osób z PWr.

Jedną z laureatek tego konkursu jest dr inż. Paulina Kasperkiewicz z Wydziału Chemicznego PWr. Otrzymała 656 tys. zł na badania nad markerem chemicznym, umożliwiającym wykrywanie osteoporozy i raka kości w bardzo wczesnej fazie rozwoju chorób. 

– Chodzi o stworzenie markera chemicznego, który pomoże w specyficznym wykryciu enzymu katepsyny K powiązanego z procesem resorpcji, czyli zanikiem tkanki kostnej, mającym miejsce m.in. w osteoporozie. Jeśli ilość tego enzymu będzie wykraczała poza normę, może to oznaczać chorobę. Opracowanie odpowiedniego markera chemicznego pozwoli na wykrycie nawet niewielkich odchyleń, a co z tym związane, szybsze rozpoczęcie leczenia – wyjaśnia Paulina Kasperkiewicz.

Politechnika Wrocławska to przykład jednostki naukowej, której naukowcy rywalizowali o fundusze. W sumie do konkursów nadesłano ponad 4,2 tys. wniosków, z czego finansowanie (blisko 335 mln zł) przyznano 903 projektom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 8,5 mln zł dla wrocławskich naukowców