Czytasz dzięki

9 firm chce budować drogę w PPP

ANP
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

Firmy polskie i zagraniczne chcą zbudować drogę w Dąbrowie Górniczej.

Aż dziewięć podmiotów zgłosiło się do drugiego postępowania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) na budowę 9 km drogi, która ma połączyć Tucznawę, dzielnicę Dąbrowy Górniczej, jeden z największych terenów inwestycyjnych w południowej Polsce, z pobliskim euroterminalem w Sławkowie i portem lotniczym w Pyrzowicach. Wśród zainteresowanych są firmyz warszawskiego parkietu: Energopol-Południe, Pol-Aqua i Budimex Autostrada A1 (spółka celowa Budimeksu).

Do postępowania przystąpiły także Strabag- Projekt, Eurovia Polska, FCB 29, Mota-Engil Central Europe i WHD należąca do firmy NCI. O zlecenie w Dąbrowie Górniczej ubiega się również konsorcjum Bunte Polska i Johann Bunte Bauunternehmung.

— Do 30 marca oferty będą sprawdzane pod względem formalnoprawnym, aby można było przystąpić do etapu prekwalifikacji. Do dialogu zostaniezaproszonych pięciu wykonawców — mówi Ewa Fudali- Bondel z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Wartość inwestycji, dzięki której tereny inwestycyjne zyskają połączenie z euroterminalem i portem lotniczym, może wynieść 200 mln zł. Część ryzyka finansowego poniesie miasto w postaci uiszczania na rzecz partnera opłaty za dostępność przez okres trwania umowy. Na ten cel miasto przeznaczy 80-200 mln EUR. Samorządowcy z Dąbrowy Górniczej liczą, że jeszcze latem podpiszą umowę z partnerem, który na realizację zadania będzie miał dwa lata. Potem będzie administrował drogą przez 15 lat. Dzięki jej budowie rozwinie się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), do której od kilku lat należy obszar Tucznawy.

— Mamy gotowe oferty tych terenów dla klientów i w ciągu kilku miesięcy będą one mogły być zagospodarowane. Statystycznie na obszarze liczącym 100 ha mogłoby powstać ponad 6 tys. miejsc pracy — mówi Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane