...a Gdynia i Szczecin czekają

MILO
opublikowano: 23-07-2009, 00:00

Inwestor, który ma kupić zakłady, prosi o czas. Przyczyną jest donos, który szef MSP określa jednym słowem: sabotaż!

Inwestor, który ma kupić zakłady, prosi o czas. Przyczyną jest donos, który szef MSP określa jednym słowem: sabotaż!

Stichting Particulier Fonds Greenrights — inwestor, który kupił majątek Stoczni Gdynia i Szczecin — zwrócił się do ministerstwa skarbu z prośbą o ustanowieniu ostatecznego terminu płatności za aktywa na 17 sierpnia.

— Inwestor na życzenie banków, które są gwarantami transakcji, poprosił o dodatkową analizę prawną i czas, by on i instytucje finansowe mogły się z tym zapoznać — mówi minister Aleksander Grad.

Na poczet ceny inwestorowi zaliczona jest już kwota 8 mln EUR, wniesiona jako wadium w przetargu. Ma zapłacić za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio — ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. Ponadto inwestor zobowiązał się do pokrycia kosztów utrzymania aktywów od 21 lipca do dnia dokonania zapłaty. Resort skarbu liczył więc na to, że termin płatności będzie nieodległy od tej daty.

"Działania inwestora mogą być konsekwencją wystąpień ze strony polskich przeciwników procesu sprzedaży aktywów stoczni, którzy donosili inwestorom o rzekomych wadach prawnych procesu" — podał resort skarbu. List takiej treści do banku, który zabezpiecza transakcję — Qatar Islamic Bank — wysłało szczecińskie Stowarzyszenie Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego. Można w nim przeczytać, że Stocznia Szczecińska Nowa powstała w sposób bezprawny i przestępczy oraz że w latach 2003-09 była "działającą na wielką skalę pralnią brudnych pieniędzy".

— List to jawny sabotaż. Skieruję oficjalne wystąpienie do prokuratury, jak i do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby zbadały tę sprawę pod każdym kątem — zapowiedział minister skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane