A-Z Finanse: Jest źle, a może być gorzej

Krzysztof Barembruch
opublikowano: 18-09-2008, 09:10

Środa była kolejnym dniem, kiedy inwestorzy liczyli na uspokojenie i wypracowanie choćby minimalnej zwyżki. Nasz rynek rozpoczął bardzo ambitnie od 2-proc. wzrostów i dużych obrotów.

Część byków zapewne już widziała oczami wyobraźni tak upragnioną sesję odwrotu, czyli dzień w którym zostało wyznaczone dno i teraz będzie już tylko lepiej. Dobry początek wynikał tylko i wyłącznie z informacji o przejęciu firmy AIG przez rząd amerykański. Ta informacja nie wystarczyła jednak na długo. Rynek jeszcze przed południem zaczęły obiegać plotki, że kolejne giganty z bankowości inwestycyjnej mogą upaść. Dobra informacja jest taka, że jeżeli ostatnie dwa banki - Goldman Sachs i Morgan Stanley - upadną to większych bankructw później zwyczajnie nie będzie. Do tego czasu inwestorzy musieliby jednak sporo wycierpieć.

Na naszym parkiecie dobry początek to było wszystko na co mógł pozwolić sobie popyt. Z upływem czasu podaż konsekwentnie obniżała indeksy i każda próba wypracowania zwyżki była duszona w zarodku. Bardzo martwił duży obrót, który wyniósł ponad 1,6 miliarda złotych. To wyraźny sygnał, że więksi gracze zaczynają wchodzić do gry. Ich wejście połączone z niesamowitym już wyprzedaniem naszego rynku sugeruje, że lada moment zobaczymy korektę, ale nie da się przewidzieć jak silna  może ona być. Wszystko zależy od tego czy w końcu padnie jakiś pomysł rozwiązania kryzysu lub chociaż znajdą się doraźne środki na uspokojenie.

Wczorajsze spadki indeksów w Stanach kolejny raz o rekordowe 4,5 procent dziś od samego początku znajdą odbicie w naszych notowaniach. Prognozowanie poziomów i wyznaczanie wsparć przez analityków w chwilach tak wielkiej zmienności, nerwowości i niepewności mija się z celem. Żadne bowiem wsparcie nie jest dość silne aby uspokoić inwestorów. Odbicie, podobnie jak w zeszłym roku spadki, przyjdzie w najmniej oczekiwanym momencie.

Krzysztof Barembruch
Autor jest analitykiem A-Z Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Barembruch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / A-Z Finanse: Jest źle, a może być gorzej