AAA Auto wraca do rabatów

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny używanych aut są coraz trudniejsze do zaakceptowania, ale w lipcu szaleństwo zwyżek lekko wyhamowało. AURES Holdings zdecydował się więc na sezonową akcję, jakiej nie robił od dwóch lat.

  • jak wysokie rabaty przewidziała sieć AAA Auto
  • ilu samochodów dotyczy akcja
  • jak kształtują się ceny samochodów używanych w Polsce

AAA Auto wraca do rabatów

opublikowano: 02-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny używanych aut są coraz trudniejsze do zaakceptowania, ale w lipcu szaleństwo zwyżek lekko wyhamowało. AURES Holdings zdecydował się więc na sezonową akcję, jakiej nie robił od dwóch lat.

Od dwóch lat ceny używanych samochodów nieustannie rosną. To wina przede wszystkim niskiej podaży na rynku pierwotnym. W pandemii do podwyżek przyczyniły się również ograniczenia w przemieszczaniu się i związany z nimi spadek importu. Aut przybywało wolniej niż chętnych i robiło się coraz drożej - co miesiąc raportowano wzrost mediany ceny oferowanego do sprzedaży na rynku wtórnym auta. W maju 2022 r. wynosiła już 24,5 tys. zł i była wyższa od kwietniowej o 1,6 tys. zł, a przez rok zwiększyła się aż o 5 tys. zł. Dwa lata temu przeciętne auto można było kupić za 17,5 tys. zł, czyli o 7 tys. zł mniej niż w tym roku. Dopiero w lipcu cenowe szaleństwo delikatnie przyhamowało.

– Monitorujemy rynek aut w całej Europie Środkowej. O ile w czerwcu mediana ceny w Polsce wzrosła o 1,6 tys. zł w porównaniu do maja, o tyle w lipcu odnotowaliśmy wzrost mniejszy o 200 zł. W Czechach mediana wręcz spadła o 9 tys. CZK [ok. 1,7 tys. zł - red.] — mówi Karolína Topolová, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci sprzedaży AAA AUTO

AURES Holdings uznał, że to dobry moment na sezonową akcję rabatową - pierwszą od dwóch lat. W Polsce zostanie nią objętych 1,7 tys. z 4 tys. oferowanych do sprzedaży samochodów.

- Łącznie obniżamy ceny o 2 mln zł, co oznacza, że średnia wysokość rabatu wynosi blisko 1,2 tys. zł. W niektórych przypadkach zniżki sięga jednak nawet 10 tys. zł - mówi Karolína Topolová.

Jak ceny samochodów z drugiej ręki będą się kształtowały w kolejnych miesiącach?

- Trudno o prognozy. We wrześniu okaże się, czy obserwowana na rynku malejąca dynamika wzrostu cen przerodzi się w tendencję. Spadające ceny samochodów używanych byłyby z pewnością korzystnym impulsem dla rynku - mówi Karolína Topolová.

W 2021 r. za pośrednictwem autocentrów AAA Auto na wszystkich rynkach sprzedało się łącznie 86,5 tys. samochodów - najwięcej w trzydziestoletniej historii firmy. Między styczniem a końcem maja 2022 r. nabywców znalazło natomiast 38 tys., co również było rekordem w skali pięciu miesięcy. W całym 2022 r. zanosi się na kolejny.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego, prezesa Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, słaba kondycja gospodarki sprzyja rynkowi używanych aut.

– Oczywiście odbywa się to kosztem rynku pierwotnego. Nie jest to jednak trwała tendencja. Mała sprzedaż nowych aut w końcu odbije się na podaży na rynku wtórnym. Nie bez znaczenia są również rosnące ceny. Docierają do nas pierwsze sygnały o malejącym popycie na używane samochody. Przy budżecie na samochód ok. 20 tys. zł wzrost cen o 5 czy nawet 7 tys. zł może być powodem rezygnacji z kupna auta lub znacznego obniżenia wymagań, również w zakresie bezpieczeństwa - mówi Wojciech Drzewiecki

24,5 tys.

Tyle wynosiła mediana ceny samochodu używanego oferowanego do sprzedaży w maju 2022 r.

187 tys.km

...tyle mediana przebiegu...

13lat

...a tyle wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.