Aaaatrakcyjny Robyg na rozdrożu

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 02-12-2015, 22:00

Deweloper może być przejęty, ale może też sam przejmować. Bez względu na to, co się wydarzy w akcjonariacie, spółka ma spory potencjał — twierdzą specjaliści.

U Dori Group oraz Global City Holdings — właściciele prawie 80 proc. akcji Ronson Europe — rozważali strategiczne opcje w zakresie sprzedaży akcji dewelopera. Być może potencjalni kupcy oferowali zbyt niską cenę, bo proces ten z końcem listopada został przerwany. To źle wróży Robygowi, który również poinformował o rozpoczęciu poszukiwań inwestora strategicznego. Do niedawna największym akcjonariuszem spółki był — znajdujący się w upadłości — LBPOL William Dutch Holding.

Dziś ten nieruchomościowy fundusz związany z Lehman Brothers jest już niewidoczny w akcjonariacie, bo pod koniec ubiegłego miesiąca sprzedał prawie 14-procentowy pakiet posiadanych walorów. Papiery częściowo odkupiły fundusze emerytalne — w ostatnich dniach o zwiększeniu udziału w akcjonariacie dewelopera poinformowały Aegon OFE i Generali OFE. Akcje kupował też Oscar Kazanelson. Powyżej 5 proc. akcji ma w sumie siedmiu inwestorów instytucjonalnych, w tym sześć funduszy emerytalnych. Łącznie kontrolują oni ponad 50 proc. akcjonariatu Robyga.

— Sytuacja z Ronsonem pokazuje, że na rynku nie ma wielu chętnych do kupna deweloperamieszkaniowego po wysokiej cenie. Ceny mieszkań nie rosną, więc deweloperzy wyniki mogą poprawiać głównie przez zwiększanie skali przy stałej marży, co nie daje nadzwyczajnych stóp zwrotu. Dlatego zagraniczni inwestorzy są mniej zainteresowani. Krajowi deweloperzy też nie wykazują chęci do dużych akwizycji. W tej branży skala nie daje dużej przewagi. Duzi deweloperzy to spółki dywidendowe, a takimi najbardziej zainteresowane są fundusze emerytalne — wyjaśnia Seweryn Masalski, zarządzający funduszami MM Prime TFI.

— Proces pozyskiwania inwestora w Robygu został zakończony sprzedażą akcji inwestorom finansowym — tak ja to rozumiem — dodaje Jarosław Lis, dyrektor biura portfeli akcyjnych BPH TFI.

Drugie dno

Adam Łukojć, zarządzający funduszami Skarbca TFI, zwraca uwagę, że inwestorzy strategiczni dążą zwykle do tego, aby kupić działalność, którą można zrestrukturyzować, przestawić na nieco inne tory i w krótkim czasie istotnie podnieść wartość inwestycji. Robyg jest dobrze zarządzany, osiąga wysoką rentowność, a wycena spółki uwzględnia zdrową sytuację finansową, więc potencjał do poprawy jest niewielki. Zainteresowanie funduszy emerytalnych również nie ułatwia znalezienia inwestora branżowego, bo winduje cenę akcji.

— Ostatnie wezwania, np. na ACE, pokazały, że OFE potrafią wspólnie walczyć o podwyższenie ceny w wezwaniu — dodaje Seweryn Masalski, przypominając równocześnie, że fundusze nie są też bardzo zmotywowane do sprzedaży stabilnego, dużego podmiotu regularnie płacącego dywidendę, którego kurs zachowuje się dużo lepiej niż szeroki rynek (tak było choćby w przypadku Global City Holdings). Ale okazuje się, że nie tylko sprzedaż dewelopera wchodzi w grę.

— Nie jest do końca powiedziane, że Robyg ma być sprzedany. Na rynku mówi się raczej o Robygu jako przejmującym. W przypadku Ronsona chęć sprzedaży spółki nie wynikała z oceny perspektyw tego dewelopera i jego otoczenia, lecz z powodu problemów Gazit-Globe [właściciel U Dori Group — red.] na lokalnym rynku. Widać nie ma on już presji na uwalnianie gotówki, skoro proces sprzedaży przerwał — ujawnia Wojciech Juroszek, zarządzający funduszami AgioFunds TFI.

O scenariuszu fuzji Robyga z ogólnopolskim podmiotem z branży mówią też głośno analitycy, którzy zresztą uwzględniają już te czynniki w swoich najnowszych rekomendacjach.

— Możliwości jest co najmniej kilka. Może pojawić się inwestor branżowy, który zrobi wezwanie, ale pod uwagę należy wziąć także całkiem realny scenariusz połączenia z innym podmiotem. Robyg mógłby na przykład przeprowadzić emisję akcji, a następnie wymienić je na papiery spółki, z którą chce się połączyć i w ten sposób pozyskać inwestora, a zarazem określone aktywa — wyjaśnia Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku.

Gra warta świeczki

Od początku roku notowania Robyga wzrosły o prawie 30 proc., ale zdaniem ekspertów, spółka wciąż jest niedowartościowana w porównaniu z dużymi podmiotami zagranicznymi, jak i krajowymi rywalami. Cezary Bernatek z Haitong Banku w ostatnim raporcie wydał zalecenie „kupuj” dla akcji dewelopera, a cenę docelową ustalił na 2,99 zł. Jego zdaniem, bez względu na ewentualne zmiany w akcjonariacie w Robygu drzemie spory potencjał do poprawy wyników w przyszłym roku. Spółka płaci też solidne dywidendy rzędu 6-7 proc. Specjaliści z DM BDM radzą natomiast akumulować walory, ale wycenili je nieco niżej, bo na 2,84 zł. Kurs Robyga na GPW to około 2,7 zł.

— Robyg jest bardzo tani, więc powinien rosnąć, bo w przyszłym roku znacznie poprawią się wyniki. Liczy się też sprzedaż, ale z tym problemu nie ma — popyt na rynku jest mocny i stabilny. Wyż demograficzny jest w fazie zakupów — ci ludzie od kilku lat już pracują, więc mają zdolność kredytową — zachwala Wojciech Juroszek.

Od początku roku Robyg znalazł kupców na 1,8 tys. lokali, co sprawia, że bez większych trudności powinien przekroczyć w całym 2015 r. pułap 2,2 tys. zakontraktowanych mieszkań i utrzymać pozycje lidera. Adrian Górniak, analityk DM BDM, szacuje, że przełoży się to na oddanie do użytku w 2016 r. około 2,4 tys. mieszkań i znaczny wzrost zysków.

— Według naszych założeń, przyszłoroczna EBITDA wzrośnie do 94,3 mln zł, a wynik netto zwiększy się do 73,7 mln zł. Spodziewamy się również, że dzięki rozbudowie i dywersyfikacji banku ziemi [wejście na rynek wrocławski — red.] deweloper będzie w stanie poszerzyć przyszłoroczną ofertę, co pozwoli na utrzymanie skali działalności i dalszy wzrost zysków w 2017 r. — prognozuje Adrian Górniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aaaatrakcyjny Robyg na rozdrożu