Czytasz dzięki

Aaaby zarobić na wynajmie sklepu

opublikowano: 03-06-2019, 22:00

Tym, którzy nie mogą samodzielnie kupić parku handlowego, Higasa proponuje udziały w inwestycjach.

Jednym z nowych biznesów gdańskiej spółki Higasa jest wspólne inwestowanie w nieruchomości komercyjne, głównie małe i średnie parki handlowe o powierzchni do 5 tys. m kw. Firma Higasa jest partnerem strategicznym EDS Retail Park Investment, spółki budującej w Polsce parki handlowe.

Inwestycje w nieruchomości handlowe są bardziej przewidywalne niż w
condohotele czy mieszkania na wynajem — przekonuje Marcin Rudziński, członek
zarządu Higasy.
Zobacz więcej

WYBÓR:

Inwestycje w nieruchomości handlowe są bardziej przewidywalne niż w condohotele czy mieszkania na wynajem — przekonuje Marcin Rudziński, członek zarządu Higasy. FOT. ŁUKASZ GŁOWALA

— Zaletą inwestowania w powierzchnie handlowe jest przewidywalność zysków. Duże sieci spożywcze, kosmetyczne czy AGD wynajmują lokale po dogłębnej analizie dotyczącej zwrotu z inwestycji i są to umowy na 5, 10 czy nawet 15 lat. Posiadanie wstępnych umów z takimi najemcami to świetne zabezpieczenie naszych inwestycji — mówi Marcin Rudziński, członek zarządu Higasa.

Higasa rozpoczęła działalność od pośrednictwa na rynku nieruchomości, by rozszerzyć ją o zarządzanie nimi w zastępstwie inwestorów, komercjalizację istniejących obiektów, doradztwo i w końcu inwestowanie w nieruchomości komercyjne.

— Swoje doświadczenia zdobywaliśmy w branży finansowej i private bankingu. Znajomi i dawni klienci szukający okazji inwestycyjnych byli dla nas inspiracją do poszukiwania jak najmniej ryzykownych, ale równocześnie dochodowych pomysłów związanych z nieruchomościami. Uznaliśmy, że handel jest dużo bardziej przewidywalny, niż np. condohotele i mieszkania na wynajem, a także bezpieczniejszy w warunkach spowolnienia gospodarczego. Ludzie szybciej zrezygnują z wakacji nad morzem niż z codziennych zakupów w dyskoncie — opowiada Marcin Rudziński.

Najtańszy lokal, jakim mógłby być zainteresowany sieciowy najemca z tej branży, to dla inwestora wydatek od 0,5 do 2 mln zł. Tyle trzeba zapłacić za lokal o powierzchni od 50 do 200 m kw. z witryną przy ruchliwym ciągu pieszym na osiedlu mieszkaniowym lub przy tzw. ulicy handlowej.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W ofercie Higasy są też wolnostojące budynki dla pojedynczego lub kilku najemców oraz małe i średnie parki handlowe o powierzchni od 1,5 do 5 tys. m kw. (tu ceny dochodzą nawet do 30 mln zł). Rentowność takich inwestycji to 7-8,5 proc. przy budynkach wolnostojących i parkach handlowych. Higasa oferuje zarządzanie zakupionymi nieruchomościami, zdejmując z inwestora ten obowiązek. Istnieje też możliwość wspólnej inwestycji w jedną lub więcej nieruchomości w modelu Higasa Club. W takim przypadku właścicielem nieruchomości staje się spółka założona przez kilku, maksymalnie 10 inwestorów. Tu Higasa automatycznie staje się zarządcą obiektu. Najniższa kwota, jaką można zainwestować, to 50 tys. zł w wariancie wierzycielskim.

— Dla inwestorów, którzy nie chcą obarczać się obowiązkami udziałowców (walne zebrania, procedury rejestracyjne spółki itd.), stworzyliśmy też model, w którym oni kredytują maksymalnie przez 2 lata prowadzoną przez nas inwestycję w zamian za odsetki w wysokości 6 proc. w skali roku. Do wybory sa dwa rodzaje zabezpieczeń z trzech: weksel, hipoteka bądź zastaw na udziałach w spółce będącej właścicielem nieruchomości w zależności od inwestowanych kwot — mówi Marcin Rudziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane