ABM: cztery dotacyjne szanse dla firm

opublikowano: 30-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Strumień pieniędzy w wysokości 450 mln zł popłynie do przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać innowacyjne wyroby medyczne.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak wygląda harmonogram ABM dotyczący przyszłorocznych naborów dotacyjnych
  • Kto będzie mógł ubiegać się o wsparcie
  • Jakie projekty będą miały największe szanse na dofinansowanie
  • W jakich jeszcze tegorocznych konkursach mogą startować przedsiębiorcy

W tym tygodniu światło dzienne ujrzał przyszłoroczny harmonogram konkursów dotacyjnych organizowanych przez Agencję Badań Medycznych (ABM). Granty w wysokości 450 mln zł wesprą firmy, które chcą rozwijać innowacje medyczne. Niestety, zakres tematyczny przyszłorocznych naborów będzie węższy niż w tym roku.

Wachlarz wsparcia:
Wachlarz wsparcia:
W przyszłym roku granty pokryją koszty m.in. badań epidemiologicznych i wyrobów medycznych niezbędnych w medycynie wojskowej.
Adobe Stock

Po raz pierwszy przedstawiciele ABM uwzględnili w dotacyjnym rozkładzie jazdy dla firm dofinansowanie na badania epidemiologiczne. W puli jest 100 mln zł. Agencja planuje uruchomić konkurs w drugim kwartale przyszłego roku.

— Głównym celem naboru jest zbadanie częstości występowania tzw. wielochorobowości u pacjentów, czyli dwóch lub więcej schorzeń jednocześnie. Beneficjenci ocenią jej wpływ na stan zdrowia polskiej populacji. Sprawdzą też, jak są wykorzystywane narzędzia do rozwijania trendów w tej dziedzinie, oraz wiedza - do poprawy diagnostyki i terapii — wyjaśnia Łukasz Kościjańczuk, partner w Crido.

Eksperymenty badawcze

Kolejny konkurs ABM dofinansuje eksperymenty badawcze dotyczące wyrobów lub procedur medycznych, w tym głównie diagnostycznych i terapeutycznych. Budżet naboru, który wystartuje prawdopodobnie również w drugim kwartale przyszłego roku, wynosi 200 mln zł.

Łukasz Kościjańczuk wyjaśnia, że w przypadku wspomnianych eksperymentów nie będzie brana pod uwagę skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo produktu.

— Stanowią one istotne uzupełnienie wiedzy medycznej w dziedzinach, w których celem nie jest ocena badań klinicznych, tylko wskazanie najefektywniejszych procedur medycznych. Chodzi o porównanie ich ze standardową praktyką kliniczną. Co istotne, przedsiębiorstwa będą mogły uczestniczyć w tym konkursie jako współkonsorcjanci — podkreśla partner w Crido.

Medycyna wojskowa

Nie zabraknie też dotacji na opracowanie wyrobów medycznych na potrzeby medycyny wojskowej. W puli jest 100 mln zł. ABM chce ogłosić nabór w drugim kwartale 2023 r.

— Argumentem za uruchomieniem tego konkursu jest wzrost zagrożeń militarnych w naszej części Europy. Stąd niezbędne jest zwiększenie zdolności obronnych Polski, w tym również potrzeb związanych z medycyną wojenną — zaznacza Łukasz Kościjańczuk.

Na dofinansowanie będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy planują rozwijać wyroby medyczne zwiększające szanse przeżycia osób biorących udział w walce zbrojnej lub cywilów funkcjonujących w warunkach konfliktu zbrojnego. W grę wchodzą też produkty ułatwiające opiekę nad poszkodowanymi, którzy nie mogą być ewakuowani z bezpośredniego zaplecza pola walki.

— Granty popłyną też do twórców wyrobów medycznych podwójnego zastosowania. Chodzi o możliwość ich wykorzystania nie tylko na polu walki czy w przypadku ataku terrorystycznego, lecz również w stanach klęsk żywiołowych i podczas wypadków — wylicza Łukasz Kościjańczuk.

Natomiast w trzecim kwartale przyszłego roku ruszy nabór z dotacjami na opracowanie nowych lub ulepszonych antybiotyków, chemioterapeutyków i tzw. preparatów skojarzonych. Granty sfinansują też projekty dotyczące terapii fagowych stosowanych w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Budżet naboru wynosi 50 mln zł. Przedstawiciele ABM chcą go uruchomić w trzecim kwartale przyszłego roku.

— Konkurs jest odpowiedzią na globalne wyzwania związane z opornością mikroorganizmów na antybiotyki. Jego celem będzie opracowanie i wprowadzenie na rynek nowych antybiotyków i antybakteryjnych chemioterapeutyków. ABM czeka też na preparaty skojarzone, zawierające m.in. połączenie kilku antybiotyków oraz projekty zakładające rozwój preparatów fagowych — wyjaśnia partner w Crido.

Projekty przedkliniczne

Marta Winiarska, prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed, ubolewa, że brakuje wsparcia na projekty przedkliniczne. Jej zdaniem uwolnienie przez Komisję Europejską pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) rozwiązałoby ten problem.

Łukasz Kościjańczuk przyznaje, że w KPO przewidziano ponad 900 mln zł na innowacyjne projekty medyczne na wczesnym etapie rozwoju.

Warto zaznaczyć, że obecnie ABM prowadzi konkurs dotacyjny dla przedsiębiorców na opracowanie nowatorskich wyrobów medycznych. Powinny one bazować na sztucznej inteligencji. Jej zadaniem będzie wspomaganie diagnostyki pacjentów w czasie leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego.

– Dane jednej osoby będą porównywane z milionem innych zebranych informacji. To umożliwi podejmowanie błyskawicznych decyzji diagnostycznych. Mamy nadzieję, że wyposażone w ten sposób szpitale będą mogły szybciej leczyć pacjentów – mówi dr inż. Zuzanna Nowak-Życzyńska, główny specjalista ds. analiz danych i projektów strategicznych w ABM.

Maksymalna kwota dofinansowania badań klinicznych i nieklinicznych wyniesie odpowiednio 10 mln zł i 3 mln zł. Wyniki projektu, niezależnie od etapu jego realizacji, powinny być skomercjalizowane. Natomiast efektem przedsięwzięcia musi być produkcja nowoczesnego wyrobu medycznego i wprowadzenie go do obrotu. Wnioski o dofinansowanie można składać do 12 stycznia 2023 r.

Przedsiębiorcy mogą też ubiegać się o granty na przedsięwzięcia bazujące na kwasach nukleinowych i związkach drobnocząsteczkowych. Do wzięcia jest łącznie 250 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane