ABN: to może być dopiero początek słabnięcia dolara

opublikowano: 02-01-2020, 12:48

Dolar amerykański może nadal słabnąć w związku z porozumieniem handlowym USA z Chinami, a także oznakami poprawy globalnego wzrostu gospodarczego, przekonuje ABN Amro Bank NV.

- W 2019 roku dolara wspierało poszukiwanie bezpiecznych przystani, ale teraz doszło do rozejmu – powiedziała Georgette Boele, strateg walutowy w ABN Amro Bank w Amsterdamie. – Dolar jest na ścieżce długoterminowego słabnięcia – dodała. 

Dolary amerykańskie
Zobacz więcej

Dolary amerykańskie fot. Bloomberg

Bloomberg Dollar Spot Index, pokazujący zmianę wartości dolara amerykańskiego wobec 10 innych głównych walut, spadł o 2 proc. w grudniu, najmocniej od dwóch lat. Jest o 7 proc. poniżej szczytu z 2017 roku.

Słabnięciu dolara będzie sprzyjała także „gołębia” postawa Fed.

- Fed ma przestrzeń do ruchu w dół w 2020 roku i z tego powodu oczekują słabszego dolara – powiedział Jim Leaviss, szef rynku obligacji w M&G Investments w Londynie. – Może być także większa presja na Fed w związku z wyborami prezydenckimi jeśli wzrost pozostanie słaby – dodał.

Jack McIntyre, zarządzający portfelem w Brandywine Global Investment Management w Filadelfii uważa, że głównym czynnikiem osłabiającym dolara w tym roku będzie zmiana względnego tempa wzrostu między gospodarką USA i reszty świata.

Przeciwnego zdania jest Citigroup, który radzi stawiać na umocnienie dolara amerykańskiego wobec euro i dolara kanadyjskiego kiedy gospodarka USA będzie osiągała lepsze wyniki od reszty świata. Z kolei Goldman Sachs przekonuje, że dolar będzie słabł tylko jeśli dojdzie do znaczącego umocnienia euro i juana, co obecnie nie wydaje się prawdopodobne.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy