Czytasz dzięki

Abramowicz na czele listy rosyjskich bogaczy

opublikowano: 19-04-2007, 11:32

Rosyjscy miliarderzy bogacą się: na  tegorocznej liście 100 najbogatszych Rosjan magazynu "Forbes" znalazło się aż 60 miliarderów - 16 razy więcej niż rok temu. Na ich czele po raz trzeci z rzędu stoi Roman Abramowicz z 19,2 mld dolarów.

Majątek Abramowicza - właściciela piłkarskiego klubu Chelsea - zbudowany na zyskach z ropy naftowej, obecnie opiera się na stali. Od zeszłego roku powiększył się o skromne pięć procent, głównie dzięki wspieranym przez państwo inwestycjom na Czukotce, której Abramowicz jest gubernatorem.

Ścisłej czołówce rosyjskich bogaczy naftowych i metalowych przewodzi, za Abramowiczem, potentat aluminiowy - Oleg Deripaska. Swój majątek, szacowany na 16,8 mld, zawdzięcza on głównie korzyściom z szybkiej prywatyzacji przez Rosję jej ogromnych bogactw naturalnych w latach 90.

Na 55. pozycji z 1,1 mld dolarów znalazł się, żyjący na politycznym wygnaniu w Londynie, 61-letni Borys Bierezowski, który - jak twierdzi - sprzedał wszystkie swoje rosyjskie udziały i trzyma pieniądze na płynnych rachunkach bankowych. Bieriezowski, który jest jednym z najbardziej zagorzałych krytyków prezydenta Putina, w roku 2000 wyemigrował do Wielkiej Brytanii, uciekając przed oskarżeniami o przestępstwa finansowe.

Na 58. miejscu listy znalazł się Michaił Rachimkułow. To najwyżej uplasowane w tym roku nowe nazwisko w rankingu. 58-letni Rachimkułow, były menedżer Gazpromu, a dziś jeden z najbogatszych mieszkańców Węgier, jest wyłącznym właścicielem węgierskiego banku Altalanos ErtekForgalmi Bank.

Nazwiska spoza sektora bogactw naturalnych nadal na liście "Forbesa" stanowią zaledwie ułamek.

Tak jak w poprzednich latach w setce najbogatszych Rosjan znalazła się tylko jedna kobieta. To Jelena Baturina, żona mera Moskwy Jurija Łużkowa. Jej majątek, opierający się na spółce budowlanej Inteko, wart jest obecnie 3,1 mld dolarów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane