Abris chce odszkodowania od Idea Banku za GetBack

opublikowano: 07-03-2019, 18:01

DNLD, podmiot którego jednym ze wspólników jest Abris, wezwał spółkę-córkę Idea Banku do zaspokojenia szkody, wynikającej z transakcji sprzedaży GetBacku w 2016 r.

Idea Bank podał w komunikacie, że DNLD wezwał Idea Money do rozpoczęcia rozmów ugodowych, zmierzających do zaspokojenia „bliżej nieokreślonej szkody DNLD” wynikającej z zawartej 15 marca 2016 r. umowy sprzedaży przez Emest Investment i Idea Investment akcji GetBacku. 

GetBack
Zobacz więcej

GetBack Fot. Marek Wisniewski, Puls Biznesu

Idea Money to spółka-córka Idea Banku i następca prawny Idea Investment. 

Bank podkreśla, że nie zamierza podejmować rozmów, bo nie czuje się odpowiedzialnym za umowę sprzedaży. Jak dodano, DNLD stoi na stanowisko, że praprzyczyny nieprawidłowości, które doprowadziły do wybuchy afery GetBacku (m.in. nabywanie portfeli wierzytelności po zawyżonej wartości oraz sztuczne zwiększanie ich wartości) musiały już występować na etapie zawierania umowy. 

"Występuje wysoce uzasadnione prawdopodobieństwo, że w toku negocjacji umowy sprzedaży zarówno Idea Investment, jak i Idea Bank, posiadały wiedzę (...), że sytuacja GetBack była znacznie mniej optymistyczna, niż przedstawiona oficjalnie DNLD" – twierdzi DNLD.

Bank uważa, że to insynuacje i próba przypisania współodpowiedzialności za aferę.  

„Zgodnie z wiedzą banku w momencie sprzedaży GetBack był w dobrej sytuacji finansowej i miał dobre perspektywy rozwoju. Portfele wierzytelności były przedmiotem analizy przez DNDL L.P. przed zawarciem transakcji w oparciu o dane przekazane przez stronę sprzedającą, a DNDL L.P. nigdy wcześniej nie kwestionował ich wartości. Według publicznie dostępnych informacji, kryzys w GetBacku został wywołany przez działania zarządu po sprzedaży akcji” – utrzymuje Idea Bank. 

W 2016 r. DNLD Holding kupił GetBack od Leszka Czarneckiego za ponad 800 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy