Action inwestuje w Gromadce

opublikowano: 07-05-2018, 22:00

Dolnośląska gmina skusiła sieć dyskontów sprzedających raczej mydło niż powidło. Powstanie centrum logistyczne zatrudniające 500 osób.

Wywodząca się z Holandii spółka, która ma w Europie ponad tysiąc dyskontów z zabawkami, produktami wyposażenia domu, sprzętem turystycznym, kosmetykami itp., w tym sześć w południowo-zachodniej Polsce, zainwestuje w gminie Gromadka w pobliżu Bolesławca na Dolnym Śląsku.

— Action kupił ok. 14 ha działki za 6,9 mln zł. Zbuduje tu centrum dystrybucyjno-logistyczne o powierzchni blisko 5,65 ha — halę magazynową, biuro i budynki pomocnicze. Roboty budowlane zostaną rozpoczęte w trzecim kwartale. Inwestor uzyskał zwolnienie podatkowe w ramach oferowanej przez gminę Gromadka pomocy regionalnej — mówi Tomasz Matyjewicz, zastępca wójta w Gromadce.

Gmina, która ma 5,4 tys. mieszkańców, zwalnia z podatku od nieruchomości inwestorów, którzy zatrudniają ponad 500 osób. Action spełni ten warunek.

Z otwartymi ramionami

To drugi, po H&M, inwestor w Gromadce. Firma odzieżowa ma tu magazyn, w którym docelowo będzie zatrudniać tysiąc pracowników.

— Do zagospodarowania jest jeszcze ponad 100 ha gruntów gminnych i co najmniej drugie tyle terenów prywatnych i należących do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — mówi Tomasz Matyjewicz.

Gmina wyznaczyła grunty pod inwestycje już kilkanaście lat temu. Wiatr w żagle złapała po budowie nowego węzła na A4 — LSSE Obszar Krzywa, a także po przygotowaniu terenów — budowie sieci kanalizacyjnej i makroniwelacji, zrealizowanych z unijnym dofinansowaniem za niecałe 2 mln zł. — W ramach projektu przygotowaliśmy ponad 20 ha. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi inwestorami, jesteśmy otwarci na udzielanie zwolnień z podatku od nieruchomości — zapewnia wicewójt.

Marsz na Wschód

Pierwszy sklep sieci Action został otwarty w 1993 r. w Enkhuizen w Holandii, a w 1997 r. firma uruchomiła pierwszy magazyn. W 2003 r. miała już 100 sklepów, a w 2005 r. wyszła za granicę — do Belgii. W 2011 r. została przejęta przez 3i, brytyjski fundusz private equity. Na koniec ubiegłego roku miała 1095 sklepów w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech, Francji, Austrii i Polsce. Przychody firmy przekroczyły 3,4 mld EUR, zysk operacyjny EBITDA wyniósł 387 mln EUR, a liczba pracowników urosła do 41 tys. Do Polski Action weszło w ubiegłym roku — ma sklepy w Głogowie, Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu, Świdnicy i Lesznie. Zamierza rosnąć dalej: na swojej stronie firma informuje, że poszukuje do zakupu lub pod wynajem miejsc na sklepy o powierzchni ok. 1 tys. mkw. (na jednym poziomie) w miejscowościach mających ponad 8 tys. mieszkańców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu