Administracji celnej grozi bankructwo

Starzyński Robert
opublikowano: 15-03-1999, 00:00

Administracji celnej grozi bankructwo

Obcięcie budżetu GUC grozi kataklizmem w administracji celnej. Już teraz urzędy nie mają pieniędzy na energię i czynsz. Prezes GUC rozważa likwidację niektórych posterunków celnych. Ratunkiem może się okazać przejęcie przez GUC wpływów z VAT i akcyzy.

W 1999 roku GUC dostanie blisko 30 proc. mniej pieniędzy niż rok temu. W związku z obniżaniem stawek celnych na towary z Unii Europejskiej wpływy z cła również spadną.

Zwalniać albo naruszać

Prezes GUC, Janusz Paczocha, wydał już decyzję o oszczędnościach. Dyrektorzy urzędów celnych zobowiązani są do okrojenia wydatków o 25-30 proc. albo do zlikwidowania ,,zbędnych” placówek.

— Oszczędności są nierealne. Koszty utrzymania pochłaniają 90 proc. wydatków. Nie można oszczędzić na rachunkach za energię, czynsz czy na znaczkach pocztowych. Chyba że w ogóle ich nie płacić. Zastanawiam się nad dymisją — mówi jeden z dyrektorów urzędu celnego.

Jego zdaniem zmniejszenie liczby oddziałów i posterunków celnych przyczyni się do gigantycznych kolejek firm czekających na zgłoszenie celne, nie mówiąc już o korupcji wśród celników. Środowiska gospodarcze nie zostały o tym poinformowane. Poza tym nowa rejonizacja, a wraz z nią ponowne składanie dokumentacji, wniosków o zabezpieczenie celne itp. jeszcze bardziej zwiększą koszty i tak już drogich procedur celnych. Celnicy grożą odwołaniem zawieszonego strajku.

Szukanie dotacji

Prezes GUC, desperacko poszukując środków, chciał podwyższyć obniżone niedawno opłaty manipulacyjne. Okazało się to niemożliwe ze względu na ustawę o środkach finansowych oraz Unię Europejską, która domaga się od nas całkowitego ich zniesienia w 2000 r.

Tymczasem pojawiły się informacje, że GUC może w najbliższej przyszłości zostać organem podatkowym. W ręce administracji celnej przeszłyby podatki z importu i akcyzy.

— Rzeczywiście złożyliśmy taki wniosek do ministra finansów. Jednak nowelizacja ustawy nie przysporzy nam żadnych korzyści, lecz dodatkowe obowiązki —twierdzi Krystyna Urbańska, rzecznik prasowy GUC.

Nie wiadomo tylko, czy tę propozycję przyjmie minister finansów. Jeśli nie, administracja celna, która dostarczała do budżetu państwa 1/5 wszystkich wpływów, zostanie bankrutem.

Robert Starzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Starzyński Robert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Administracji celnej grozi bankructwo