Afera Goldman Sachs uderza w Buffett'a

WST, CNBC
18-04-2010, 14:52

Warren Buffett, legendarny inwestor i  miliarder, traktowany przez niektórych jako guru nie ma od piatku powodów do  zadowolenia. Wszystko za sprawą pozwu jaki amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) złożyła przeciwko bankowi Goldman Sachs w sprawie dokonanych oszustw.

O sprawie czytaj: SEC pozywa GS

Problem w tym, że kontrolowany przez Buffetta fundusz Berkshire Hathaway posiada warrantu Goldman Sachs. W ciągu niecałych 24 godzin ich wartość spadła o nieco ponad 1 mld USD, po tym jak cena akcji banku na NYSE zniżkowała w piątek o 12,79 proc.

Mają one obecnie wartość 1,987 mld USD. Piątkowa strata jest co prawda papierową, ale…

Buffett zamierza trzymać warranty aż do ich wygaśnięcia w 2013 r. co – jak uważa – jest wystarczającym czasem na odbicie po piatkowej przecenie.

Berkshire nadal otrzymuje 10 proc. rocznie od 5 mld USD pożyczki udzielonej Goldman Sachswe wrześniu 2008 r. w szczytowym okresie kryzysu finansowego. W zamian otrzymał warranty GS jako część umowy.

Ale pieniądze to jedno, a reputacja to inna sprawa.

Buffett jest bowiem tak blisko związany z Goldman Sachs, jak żaden inny podmiot na Wall Street. 5-mld pożyczka była udzielona na jego zdecydowane żądanie.

WST, CNBC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Afera Goldman Sachs uderza w Buffett'a