Afrykańskie miasto najdroższe dla emigrantów

opublikowano: 24-07-2013, 00:00

Luanda, stolica Angoli, wyprzedziła Tokio jako najdroższe miasto na świecie do życia dla emigrantów — wynika z najnowszego rocznego raportu Worldwide Cost of Living Survey opracowanego przez firmę Mercer.

Wśród europejskich miast najwyżej znalazła się Moskwa, która zajęła drugie miejsce w światowym rankingu. Trzecia pozycja należy do Tokio, które w ubiegłym roku było najdroższe na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy miasta z Europy — wszystkie szwajcarskie. Badanie objęło łącznie 214 miast na całym świecie. Miastem bazowym był Nowy Jork — autorzy opracowania zmierzyli porównywalne ceny dla ponad 200 czynników (np. transportu, odzieży, żywności, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki) w każdej lokalizacji. W rankingu brano też pod uwagę koszty mieszkaniowe, które często są największe dla emigrantów.

Angola, która jest drugim pod względem wielkości producentem ropy w Afryce, przyciąga koncerny międzynarodowe, dla których jednym z największych wyzwań finansowych jest właśnie znalezienie odpowiedniego lokum dla pracowników. W ubiegłym roku średni koszt wynajmu luksusowego dwupokojowego mieszkania w Luandzie wynosił 6500 USD. To zaledwie o 500 USD mniej niż w Hongkongu, który pod tym względem uznawany jest za najdroższy na świecie.

10 najdroższych miast dla emigrantów

1. Luanda, Angola

2. Moskwa, Rosja

3. Tokio, Japonia

4. Ndżamena, Czad

5. Singapur

6. Hongkong

7. Genewa, Szwajcaria

8. Zurich, Szwajcaria

9. Berno, Szwajcaria

10. Sydney, Australia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane