Agencja dostanie akcje z drugiej ligi

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 20-04-2009, 00:00

Stocznie produkcyjne pokiereszowały bilans państwowej agencji, a remontowe mają ratować jej kapitał.

ARP będzie sprzedawać spółki, z którymi skarb państwa miałby problem

Stocznie produkcyjne pokiereszowały bilans państwowej agencji, a remontowe mają ratować jej kapitał.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) w tym i w przyszłym roku ma uzyskać — dzięki kredytom i obligacjom — 5 mld zł i pożyczyć te pieniądze firmom, które wpadną w tarapaty z powodu kryzysu. Ma też gwarantować im pożyczki bankowe. Chętnych jest bez liku. Kasę chce pożyczyć Bumar. Wsparciem zainteresowane są też zakłady z Mielca. O gwarancje kredytowe starają się Police. Wkrótce pewnie lista się wydłuży.

Nim jednak państwowa agencja stanie się pełnym wigoru ratownikiem, sama musi poratować zdrowie. Jej kapitały topnieją z powodu strat na wieloletniej pomocy dla stoczni produkujących statki w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Tylko w 2007 r. ARP straciła ponad 340 mln zł, w 2008 ponad 500 mln zł. Teraz w odbudowaniu jej kapitałów mają pomóc m.in. stocznie remontowe, choć same nie mają łatwej sytuacji.

Kłopotliwy kapitał

ARP zostanie dokapitalizowana przez skarb akcjami kilkudziesięciu spółek.

— Agencja otrzymała spółki, które — w większości —może łatwiej, szybciej i taniej sprzedać, niż zrobiłby to skarb państwa — mówi Roma Sarzyńska, rzecznik ARP.

Eksperci podkreślają jednak, że dostaje akcje niepłynne, trudne do wyceny w obecnej sytuacji rynkowej. Mogą przysporzyć jej więcej problemów niż pożytku.

— Skarb państwa pozbędzie się problemu, ale agencja dostanie przeważnie akcje firm z drugiej czy trzeciej ligi. Mogą okazać się niewystarczające, aby wzmocnić pozycję ARP na tyle, by pomagała firmom w finansowych tarapatach — twierdzi Maciej Grelowski, szef rady głównej Business Centre Club.

Agencja dostanie np. akcje Stoczni Remontowej Nauta (której spółka sporo straciła na opcjach), Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia i Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Otrzyma też pakiet Towarzystwa Finansowego Silesia, które w aktywach ma budowaną od ponad 30 lat Walcownię Rur Jedność i Walcownię Rur Andrzej. Były one sporo warte w okresie stalowej hossy, ale dziś niełatwo będzie znaleźć na nie chętnych. Duże wrażenie zrobił plan przekazania ARP Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat, do którego należy dawny budynek KC PZPR, oraz spółki Morpak, dysponującej atrakcyjnym terenem w Gdańsku.

Potrzebne gwarancje

— Część aktywów jest bardzo atrakcyjna, np. centrum Nowy Świat. Mogą stanowić świetne zabezpieczenie dla agencji, która wraca do roli instytucji wspierającej firmy w kryzysie. Z pewnością jednak takie dokapitalizowanie to za mało, by wzmocnić ARP w uzyskiwaniu pieniędzy na rynku i wspieraniu firm, regionów, ochronie miejsc pracy itp. Spodziewałbym się raczej, że oprócz tego agencja otrzyma poręczenia skarbu państwa, np. na kredyty w państwowych bankach — komentuje Arkadiusz Krężel, były prezes ARP.

Oto zastrzyk

Firmy, którymi zostanie dokapitalizowana ARP

Agencja Kapitałowo- -Rozliczeniowa

Agencja Rozwoju Lokalnego w Jaworznie

Bumar Waryński

Centrum Badawczo- -Konstrukcyjne Obrabiarek w Pruszkowie

Centrum Bankowo-Finansowe Nowy Świat

Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unimor

Kopalnia Soli Kłodawa

Morska Stocznia Remontowa w Świnoujściu

Nitroerg Bieruń

Polanex

Polmozbyt Jelcz

Polskie Linie Oceaniczne

Przedsiębiorstwo Projektowania i Dostaw Transportu Technologicznego i Składowania Techmatrans

Regionalny Fundusz Gospodarczy w Częstochowie

Stocznia Remontowa Nauta

Stomil Poznań

Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia

Textilimpex

TF Silesia

Zakład Narzędziowy w Świdniku

Zakład Odzieżowy Modar

Zakład Tworzyw Sztucznych Argos

Zakłady Przemysłu Owocowo- -Warzywnego Pektowin w Jaśle

Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego Polmo w Brodnicy

Katarzyna Kapczyńska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu