Agencja ratingowa ciepło o finansach Poznania

DI, TM
opublikowano: 18-04-2016, 11:27

Wyniki operacyjne stolicy Wielkopolski pozostaną mocne w średnim okresie, co zapewni bezpieczne wskaźniki obsługi oraz spłaty długu – ocenia Fitch.

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-”. Ich perspektywa jest stabilna. Dlaczego?

Za finanse Poznania odpowiada Barbara Sajnaj, skarbnik miasta.
Zobacz więcej

Za finanse Poznania odpowiada Barbara Sajnaj, skarbnik miasta.

„Ratingi uwzględniają mocne wyniki operacyjne miasta, umiarkowane zadłużenie bezpośrednie, wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych oraz dobrze rozwiniętą i zdywersyfikowaną gospodarkę. Biorą one również pod uwagę znaczne zobowiązania pośrednie miasta” – informuje Fitch.

Według agencji, w latach 2016-18 wyniki operacyjne Poznania będą dobre.

„Zgodnie z naszą prognozą spodziewamy się, że nadwyżka operacyjna będzie wynosić średnio 390 mln zł rocznie i stanowić 13,5 proc. dochodów operacyjnych. Nadwyżka na takim poziomie będzie 1,3 raza wyższa od obsługi długu (spłata kapitału i odsetki, bez spłat przedterminowych)” – czytamy w informacji.

Fitch spodziewa się, że w latach 2016-2017 wyniki budżetowe Poznania będą zbilansowane. Deficyt może pojawić się w 2018 r.  Na razie zmniejszą się inwestycje.

 „Wydatki majątkowe miasta mogą spaść do około 500 mln zł rocznie (16 proc. wydatków ogółem) w latach 2016-2017, zanim rozpocznie się realizacja nowych inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Wydatki te zaczną ponownie rosnąć od 2018 r. i osiągną najwyższy poziom w latach 2019-2021. Spodziewamy się, że w ramach obecnej perspektywy UE program inwestycyjny Poznania będzie miał podobna skalę jak w poprzedniej perspektywie i również będzie on w 40-50 proc. finansowany z dotacji unijnych oraz w 30 proc. z nadwyżki bieżącej, co powinno ograniczyć zapotrzebowanie miasta na finansowanie długiem” – prognozuje Fitch.

Agencja przypomina, że od 2011 r. sukcesywnie spada zadłużenie Poznania. Wówczas stanowiło 77 proc. dochodów bieżących. Fitch spodziewa się, że osiągnie ono najniższy poziom w latach 2016-2017, wynosząc 55 proc. dochodów bieżących.

Teoretycznie czynnikiem ryzyka są zobowiązania pośrednie Poznania (spółki komunalne). W 2015 r. ich poziom wyniósł 1,27 mld zł.

„Oczekujemy, że w latach 2016-2017 będą one stopniowo spadać (poniżej 1,2 mld zł) w związku z ukończeniem inwestycji przez spółki miejskie oraz rozpoczęciem przez nie spłaty długu. Większość zobowiązań pośrednich dotyczy spółek miejskich, które charakteryzują się dużą zdolnością do samodzielnej obsługi długu. W rezultacie zobowiązania te nie powinny wywierać presji na budżet miasta” – konkluduje Fitch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu