Czytasz dzięki

Agencja żeglugi wyda 2 mld zł

opublikowano: 16-10-2018, 22:00

W planie, który PAŻP przedstawi w Brukseli w przyszłym roku, znajdą się m.in. zdalne wieże. Pierwsza pojawi się w 2022 r.

W najbliższą sobotę święto obchodzą kontrolerzy ruchu lotniczego. Elitarny zawód, w którym zarabia się 10-15 tys. zł miesięcznie, a na jeden kurs szkolący 20 kontrolerów zgłasza się 1500-2000 chętnych, wykonuje w Polsce 570 osób.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, w której p.o. prezesa jest Janusz
Janiszewski, musi przedstawić w Komisji Europejskiej poziom stawek za usługi na
przyszłe lata. Stawki uiszczane przez linie lotnicze powinny być co roku
obniżane. Dziś w Polsce wynoszą 43 EUR, podczas gdy w Niemczech 64 EUR, a w
Szwajcarii ponad 100 EUR.
Zobacz więcej

TRUDNO WYRÓWNAĆ:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, w której p.o. prezesa jest Janusz Janiszewski, musi przedstawić w Komisji Europejskiej poziom stawek za usługi na przyszłe lata. Stawki uiszczane przez linie lotnicze powinny być co roku obniżane. Dziś w Polsce wynoszą 43 EUR, podczas gdy w Niemczech 64 EUR, a w Szwajcarii ponad 100 EUR. Fot. GK

— W 2019 r. będziemy mieć 620 kontrolerów, w tym momencie 100 osób jest w ośrodku szkolenia. Do końca 2024 r. będziemy potrzebować dodatkowo 200 kontrolerów — mówi Janusz Janiszewski, p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), a także czynny kontroler ruchu lotniczego.

W 2017 r. agencja żeglugi obsłużyła 792,7 tys. operacji, w szczycie sezonu ponad 2,5 tys. na dobę. Urząd Lotnictwa Cywilnego przewiduje, że do 2030 r. liczba pasażerów w Polsce podwoi się, a w 2035 r. ma być w naszym kraju prawie 100 mln pasażerów. To oznacza konieczność inwestycji.

— Do końca listopada złożymy do Ministerstwa Infrastruktury program na lata 2020-24, który do 15 marca musimy przedstawić w Komisji Europejskiej. Unia nakłada obowiązek dużych inwestycji w nowoczesną technologię: mobilne wieże, zdalne wieże, które pracują nawet z odległości kilkuset kilometrów od lotniska, wirtualne centra czy systemy zarządzania ruchem lotniczym oparte o trajektorie 4D. Jesteśmy na etapie finalizowania programu, którego budżet wyniesie 1,5-2 mld zł — mówi Janusz Janiszewski.

Pierwszą zdalną wieżę w Polsce zapowiada na 2022-23 r.

— Wtedy ruszy także centrum kontroli ruchu lotniczego zlokalizowane w południowo-zachodniej części Polski — mówi szef PAŻP.

Nie precyzuje, o które miasto chodzi. Zdalna wieża raczej nie będzie rozwiązaniem dla Lotniska Modlin, na którym obecna wieża może funkcjonować tylko do końca tego roku. PAŻP rozważa tymczasowe ulokowanie tam urządzenia mobilnego.

— Po 30 listopada przedstawimy rozwiązanie tymczasowe dla Modlina, które wprowadzimy od 1 stycznia 2019 r. Docelowe rozwiązanie będzie zależało od natężenia ruchu lotniczego w porcie w najbliższych 10 latach, planów i potrzeblotniska oraz czasu, jaki będziemy mieć na realizację inwestycji. Technologia zdalnej nawigacji nie była jeszcze stosowana w Polsce. Jeśli czasu będzie niewiele, najpewniej w Modlinie stanie wieża standardowa lub standardowa z elementami inteligentnej — mówi Janusz Janiszewski.

Inwestycja w wieżę w Modlinie została usunięta z Planu Skuteczności Działania PAŻP, o czym „PB” informował na początku roku. Zarząd Lotniska Modlin rozważa skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nierówne traktowanie. Agencja żeglugi zainwestowała lub inwestuje w wieże m.in. w Poznaniu (22 mln zł), Lublinie, Krakowie (50 mln zł), Łodzi, Rzeszowie i Katowicach (24,9 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane