Agencje ratingowe oceniły Elektrim

Michał Kobosko
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

Agencje ratingowe oceniły Elektrim

Standard & PoorŐs i MoodyŐs, dwie renomowane agencje ratingowe, oceniły wiarygodność kredytową Elektrimu i szykowaną przez spółkę emisję obligacji zamiennych. Według agencji, obligacje Elektrimu należą do papierów typowo spekulacyjnych.

S&P stosuje do oceny obligacji skalę od AAA do D, a MoodyŐs — od Aaa do C. A zatem w klasyfikacjach obu agencji obligacje zamienne Elektrimu znalazły się w środku stawki. Są więc obligacjami średniej jakości, czyli spekulacyjnymi i nie dającymi pewności co do spłaty kapitału i odsetek.

Czy ocena Elektrimu, blue-chipa warszawskiej giełdy, mogła być lepsza? Chyba nie, bo — na co zwrócili uwagę analitycy obu agencji — polska firma zupełnie przeorientowuje działalność. I nie ma pewności, że zmiany zapewnią jej niezagrożony byt w przyszłości.

MoodyŐs zwrócił uwagę, że ostatnie ruchy Elektrimu w telekomunikacji mają bardzo agresywny charakter.

— Każdy nieudany zakup kolejnej spółki czy opóźnienia w ich integracji narażą firmę na duże ryzyko. Zagrożenie jest tym poważniejsze, że Elektrim już teraz korzysta z wysokiej dźwigni finansowej — napisano w raporcie cytowanym wczoraj przez Reutera.

Analitycy obu agencji zgodzili się, że jeśli Elektrim wyprzeda zbędne aktywa przemysłowe i zrealizuje plany w telekomunikacji, to zostanie głównym konkurentem Telekomunikacji Polskiej na rynku zintegrowanych usług telekomunikacyjnych.

Wydanie ratingów stanowi kolejny etap przygotowań do emisji obligacji zamiennych wartych 400 mln euro. Merrill Lynch, który organizuje emisję, poinformował już, że oprocentowanie 5-letnich papierów wyniesie 3,5-4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Agencje ratingowe oceniły Elektrim