Airbus dostarczył już 79 samolotów w tym roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 2022-03-09 12:06

Paneuropejski koncern lotniczy Airbus pochwalił się dostarczeniem 79 samolotów pierwszych dwóch miesiącach br. Wojna na Ukrainie i nałożone na Rosję sankcje mogę pokrzyżować cześć biznesów spółki, informuje Reuters.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Oprócz wspomnianej wielkości dostaw, Airbus odnotował również 149 zamówień brutto, co po odliczeniu rezygnacji dało wartość netto na poziomie 55 zamówień.

Na cały bieżący rok Airbus planował dostawę 720 maszyn. Choć koncern sam na razie nie informuje o ewentualnej weryfikacji tej prognozy, zdaniem ekspertów, czynniki zewnętrzne mogą zmusić firmę do korekty oczekiwań.

W skutek sankcji dostawy samolotów do Rosji zostały wstrzymane, a wśród klientów Airbusa, którzy odbierali zamówiony maszyny na początku roku był też rosyjski przewoźnik Aeroflot.

Wczoraj swoje wyniki przedstawił największy rywal, amerykański Boeing. Dostarczył łącznie 54 samoloty i odnotował zamówienia na 114 maszyn, 107 netto po anulowaniu zamówień.