Aishin Seiki inwestuje 650 mln zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 08-06-1999, 00:00

Aishin Seiki inwestuje 650 mln zł

Dzisiaj rząd rozstrzygnie o losach Wałbrzyskiej SSE. Na rozpoczęcie inwestycji w tej strefie oczekuje Aishin Seiki, japoński producent podzespołów samochodowych. Firma chce u nas wybudować fabrykę skrzyń biegów za 20 mld jenów (około 650 mln zł). Gwarantem inwestycji będzie Toyota Motor Corp.

Na razie, zgodnie z zaleceniem Tadeusza Donocika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi nie wydają zezwoleń na wejście potencjalnych inwestorów. Zaleceniem Unii Europejskiej jest bowiem likwidacja w Polsce regionów subwencjonowanych. W ubiegłym miesiącu KERM zgodził się z tezą, że strefy są elementem nieuczciwej konkurencji. Ich losy mają się rozstrzygnąć właśnie na początku czerwca.

Resort gospodarki ma zaproponować różne warianty rozwiązania problemu stref. Pierwszą SSE, o której losach rozstrzygnie dzisiaj rząd, jest Wałbrzyska SSE. Prawdopodobnie ministrowie jednak zgodzą się na wprowadzenie dla SSE okresu dostosowawczego. Nieoficjalnie mówi się, że ma on trwać do 2002 roku. Dzięki temu wałbrzyska strefa mogłaby jednak wydać zezwolenie na inwestycję dla japońskiej spółki Aishin Seiki.

Pierwsza w Europie

Aishin Seiki zamierza w przyszłym roku wybudować w strefie fabrykę, która rocznie będzie produkować 200 tys. skrzyń biegów dla Toyoty Yaris. Inwestycja pochłonie 20 mld jenów (około 650 mln zł). Gwarantem ma być koncern Toyoty. Wcześniej mówiło się o możliwości stworzenia spółki joint venture producenta japońskiego i jednej z krajowych firm. Na razie nie wiadomo, czy ten plan zostanie zrealizowany.

Pod znakiem zapytania

Nie wiadomo jednak, czy strefa nie będzie już musiała przedstawić Japończykom nowych warunków inwestowania. Wcześniej resort gospodarki mówił o możliwości renegocjacji warunków umów z firmami, które dostały zezwolenie na wejście do stref. Nowe umowy byłyby mniej korzystne i dla przedsiębiorstw już obecnych w strefach, i dla nowych inwestorów. Prawdopodobnie jednak Aishin wejdzie do Wałbrzyskiej SSE jeszcze na starych warunkach. Art. 13 ustawy o funkcjonowaniu SSE gwarantuje bowiem spółkom, że warunki inwestycyjne nie mogą być pogorszone. Japoński koncern — jeśli otrzyma zezwolenie — będzie mógł korzystać z całkowitych zwolnień podatkowych przez 10 lat, a przez kolejną dekadę zapłaci jedynie połowę należnego podatku dochodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aishin Seiki inwestuje 650 mln zł