Akceptacja jest odbudowywana

opublikowano: 18-10-2017, 22:00

Wskaźniki poparcia obywateli dla UE wróciły do poziomu sprzed wybuchu w 2008 r. kryzysu finansowego.

Cokwartalny szczyt Rady Europejskiej w Brukseli zaczyna się dzisiaj w okolicznościach niecodziennych. Otwarty w tym roku szklisty gmach za 321 mln EUR, zwany wzniośle Europą, potocznie zaś Jajem Europy (od kształtu wewnętrznej konstrukcji) był w ostatnich dniach dwa razy ewakuowany z powodu oparów, wydobywających się ze środków czyszczących. W związku z tym prezydenci i premierzy będą obradowali po dawnemu w sąsiednim gmachu Justus Lipsius. To bardzo symboliczny unijny krok wstecz.

Unijna szklista duma za 321 mln EUR tym razem nie przyjmie uczestników szczytu Rady Europejskiej.
Zobacz więcej

Unijna szklista duma za 321 mln EUR tym razem nie przyjmie uczestników szczytu Rady Europejskiej. Fot. REUTERS-Francois Lenoir-Forum

Więcej unijnego optymizmu przyniosły świeże wyniki Parlametru 2017. Jest to badanie prowadzone przez Eurobarometr na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Najnowsze przeprowadzono pod koniec września metodą wywiadów „twarzą w twarz” na grupie 27 881 mieszkańców 28 państw, czyli także odchodzącego Zjednoczonego Królestwa. Potwierdziło ono, że generalne wskaźniki akceptacji obywateli dla Unii Europejskiej wróciły do poziomu sprzed wybuchu w 2008 r. kryzysu finansowego.

W Polsce badanie objęło 1009 respondentów, czyli próbę reprezentatywną. W większości wskaźników znaleźliśmy się powyżej średniej UE28. Ogólna pożyteczność przynależności do wspólnoty otrzymała 65/57 proc. głosów (na pierwszym miejscu wynik polski, na drugim unijny), zaś osiąganie korzyści z członkostwa — aż 84/64. W szczegółach najbardziej wysuwamy się powyżej średniej w ocenie nowych możliwości zatrudnienia — 38/28, a także poprawy poziomu życia — 31/19. Charakterystyczne są różnice w ocenie zagrożeń, przed którymi UE powinna chronić. Najważniejszy terroryzm zebrał odsetki 54/58, niekontrolowana imigracja 39/35, konflikt zbrojny 35/21. Na szczęście żadne z tych zjawisk Polski realnie nie dotyka, ale o ile w kwestii terroryzmu jesteśmy ciut spokojniejsi od mieszkańców całej UE, o tyle imigrantów oraz konfliktu zbrojnego boimy się bardziej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu