Akcja Inwestor: Dlaczego BRE pożycza od właściciela

DI
opublikowano: 13-05-2009, 10:21

Trwa „Akcja Inwestor”, w której zadajecie pytania spółkom giełdowym za pośrednictwem stron pb.pl. Dziś ciekawa odpowiedź z  BRE Banku. 

Pytanie: Dlaczego BRE pożyczyło drogie franki od Commerzbank zamiast tanie od NBP ?

Jest kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na pozyskanie finansowania w CHF w drodze kilkuletniej umowy kredytowej z Commerzbankiem.

Umowa z Commerzbankiem została zawarta na warunkach rynkowych i reprezentuje koszt pozyskania finansowania dla waluty CHF i dla banków o podobnym ratingu finansowym. Finansowanie pozyskane z Commerzbanku nie pociąga za sobą konieczności angażowania innej waluty np: PLN.

Środki z Commerzbanku pozyskane są na długi termin i tym samym korzystnie wpływają na limity płynnościowe nakładane na banki przez KNF. Gwarantują stabilizację i zmniejszają ryzyko dalszych niekorzystnych zmian kosztu finansowania.
 
Pozyskiwanie CHF za pośrednictwem transakcji FX swap, szczególnie w drodze transakcji z NBP jest bardzo drogie i krótkoterminowe. Maksymalna długość transakcji CHF/PLN z NBP to jeden tydzień.
Środki pozyskane za pomocą transakcji swapowych wymagają zaangażowania innych walut, mają charakter krótkoterminowy, charakteryzują się ponadto zmiennością cen transakcji w czasie i nie przyczyniają się do ograniczenia ryzyka płynności.
Transakcje fx swap z NBP powinny być traktowane jako "ostatnia deska ratunku" ( taka była intencja ich wprowadzenia przez NBP) .

Joanna Filipkowska, kierująca Wydziałem Relacji Inwestorskich w BRE Banku

Wkrótce więcej informacji z BRE Banku, który jest nam jeszcze „winien” pięć odpowiedzi.

CZYTAJ WIĘCEJ O „AKCJI INWESTOR”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu