Akcja Inwestor: Tauron o kosztach outsourcingu

opublikowano: 16-03-2012, 13:33

Oczekujemy lepszego wykorzystania zasobów i kompetencji przejmowanych obszarów oraz wzrostu jakości outsourcowanych procesów - wyjaśnia spółka.

Poniższe pytanie padło w Akcji Inwestor, którą od 2008 r. prowadzimy na stronach pb.pl i "Pulsu Biznesu".

Pytanie internauty: Jestem akcjonariuszem i pracownikiem Tauronu. W najbliższym czasie zarząd planuje wyprowadzenie części pracowników z Tauron Wytwarzanie do spółek. Czy przeprowadzono sprawdzenie opłacalności dotychczasowych stanowisk powierzonych firmom? W moim zakładzie Tauron płaci 40-50 zł/godz. za osobę (ok.8000 miesięcznie) firmie, która płaci swojemu pracownikowi 1700zł "na rękę". Jeśli na tym ma polegać optymalizacja zatrudnienia, to będziemy mieli nisko opłaconych, sfrustrowanych pracowników, zmniejszony fundusz płac, ale znacznie podwyższone koszty utrzymania przedsiębiorstwa. Rozumiem sens likwidacji niepotrzebnych stanowisk, czy zatrudnianie firm do prac sezonowych, ale tu tworzona jest jakaś Nowa Ekonomia.

Procesy outsourcingu w Grupie TAURON obejmują obszary niezwiązane z podstawowym łańcuchem wartości. Kierunki reorganizacji wynikają z celów „Strategii Korporacyjnej Grupy TAURON Polska Energia S.A. na lata 2011-2015 z perspektywą do roku 2020” oraz wiążą się z koncentracją spółek na działalności podstawowej w ramach modelu biznesowego Grupy. Procesy pomocnicze nie związane bezpośrednio z procesami podstawowymi coraz częściej stają się domeną firm zewnętrznych, z uwagi na redukcję kosztów oraz profesjonalizację procesów zarządzania. Doświadczenia rynkowe wskazują, iż koszty generowane przez służby własne są zwykle wyższe od odpowiadających im kosztów podmiotów obcych. Procesy te cechują się z reguły etapowością osiągania oczekiwanych rezultatów – efektywność wdrożonych zmian zwiększa się w kolejnych latach po wydzieleniu obszarów/procesów poza przedsiębiorstwo na rzecz podmiotu zewnętrznego. W przypadku restrukturyzacji w TAURON Wytwarzanie S.A. procesy outsourcingu są oparte o analizy ekonomiczne uzasadniające kierunki działań z uwzględnieniem specyfiki przedsiębiorstwa, uwarunkowań wewnętrznych oraz wpływu procesu outsourcingu na sprawność działania całego podmiotu. Odnosząc się zatem do procesów reorganizacji w TAURON Wytwarzanie nie przewidujemy podwyższenia kosztów utrzymania firmy z tego tytułu, natomiast oczekujemy lepszego wykorzystania zasobów i kompetencji przejmowanych obszarów oraz wzrostu jakości outsourcowanych procesów.

Przeczytaj wszystkie odpowiedzi udzielone przez spółkę Tauron w naszej akcji.

Zobacz jak wziąć udział w Akcji Inwestor>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane