Akcja w tempie dopalaczowym

opublikowano: 14-01-2015, 00:00

KONFLIKT SPOŁECZNY Górniczy związkowcy przygotowują jakieś merytoryczne propozycje rozwiązania konfliktowej sytuacji, ale raczej nie będą one miały sensu.

Premier Ewa Kopacz wydała bowiem koalicji PO-PSL rozkaz błyskawicznego procedowania nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Pierwsze czytanie przeprowadziła komisja nadzwyczajna i wszystko wskazuje, że drugie odbędzie się na sali plenarnej Sejmu jeszcze na tym posiedzeniu, a zaraz po nim trzecie, czyli głosowanie.

Wynika z tego, że rząd idzie na bój spotkaniowy z coraz bardziej zdeterminowanym Śląskiem. Niezależnie od racji stricte biznesowych tryb rozwiązywania problemu szokuje. Program przyjęty został przez rząd i oznajmiony radośnie przez Ewę Kopacz w pakiecie studniówkowym 7 stycznia. Ale do Sejmu trafił jako projekt grupki posłów PO i PSL, w tym… wicepremiera Janusza Piechocińskiego i ministra Marka Sawickiego. Pozwoliło to ominąć czasochłonne i zawsze owocujące uwagami krytycznymi uzgodnienia międzyresortowe. Drugim anormalnym chwytem, zastosowanym przez marszałka Radosława Sikorskiego, było skierowanie ustawy do pierwszego czytania w komisji, a nie na posiedzeniu plenarnym. Regulamin to dopuszcza, ale taką ścieżkę przechodzą wyłącznie projekty niekontrowersyjne, o charakterze technicznym.

Znaczenie społeczne ustawy bezwzględnie nakazywało rozpatrzenie jej w zwykłym trybie. Jednak sytuacja finansowa Kompanii Węglowej w ocenie rządu wymusza tempo zwane dopalaczowym, ewentualnie hazardowym. Dla górników tak naprawdę najważniejsze jest skreślenie z dotychczasowej ustawy art. 7, nakazującego likwidatorowi kopalni opracowanie programu przemieszczeń jej pracowników. Takim prostym ruchem rząd umywa od problemu ręce. Ciekawe, co zrobi prezydent, gdy dostanie ukończoną ustawę na biurko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane