Akcje największej fabryki Galicji

SKHPW
11-05-2015, 12:43

Jedna spółka akcyjna może emitować wiele różnie wyglądających akcji. Zwłaszcza dotyczy to spółki, której historia funkcjonowania jest długa. Niewątpliwie takim podmiotem było przedsiębiorstwo Ludwika Zieleniewskiego założone w Krakowie w 1804 roku przez ojca Ludwika – Antoniego Zieleniewskiego.

>>>ZOBACZ GALERIĘ AKCJI FABRYKI ZIELENIEWSKIEGO

10 akcji spółki z 1938 roku nominowane w złotych polskich
Wyświetl galerię [1/5]

10 akcji spółki z 1938 roku nominowane w złotych polskich

Stowarzyszenie Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych

Imię syna znalazło się w nazwie po przejęciu przez niego zakładu w 1839 roku i pozostało w niej mimo śmierci Ludwika w 1885 roku, a nawet po przekształceniu zakładu w spółkę akcyjną w 1906 roku.

Zakłady Zieleniewskiego były największym przedsiębiorstwem przemysłowym Galicji, producentem maszyn, narzędzi rolniczych, wagonów i kotłów parowych, a także konstrukcji metalowych. Jako spółka akcyjna przedsiębiorstwo emitowało akcje w różnej walucie, w zależności od okresu ich wystawienia i w różnych nominałach.

Warto zwrócić uwagę na często bardzo niewielkie szczegóły odróżniające prezentowane poniżej akcje. Zdarzało się, że także, że zmieniała się sama nazwa przedsiębiorstwa, w tym w związku z dokonywaną fuzją (w tym przypadku ze znanym sosnowieckim producentem kotłów parowych Fitzner i Gamper).

Akcje spółki były w latach 1921-1939 notowane na warszawskiej giełdzie, ale były także w różnych okresach przedmiotem obrotu na giełdach w Krakowie, Lwowie i Wiedniu.

Grafiki, również wcześniej niepublikowane, zostały udostępnione dzięki współpracy portalu ze Stowarzyszeniem Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SKHPW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Akcje największej fabryki Galicji