Akcje pomnażają oszczędności

opublikowano: 20-06-2017, 22:00

Wartość oszczędności Polaków na koniec marca 2017 r. wyniosła 1315 mld zł, wynika z szacunków Analiz Online.

To o 36 mld zł (2,8 proc.) więcej niż na koniec ubiegłego roku. Dobra koniunktura, obserwowana na warszawskiej giełdzie w pierwszych miesiącach roku (od stycznia do marca WIG urósł o prawie 12 proc.), wsparła przede wszystkim segmenty oszczędności powiązane z rynkiem kapitałowym. W efekcie najwyższą dynamiką aktywów w pierwszym kwartale wyróżniły się akcje (11,9 proc.), a najwyższy wzrost w ujęciu wartościowym odnotowały otwarte fundusze emerytalne, których portfele po brzegi wypełnione są walorami polskich spółek. W trzy miesiące wartość zgromadzonych w nich aktywów wzrosła o ponad 14 mld zł (9,3 proc.).

Na wzrost oszczędności w pierwszym kwartale tego roku pracowały także dłużne papiery wartościowe emitowane przez skarb państwa (8,8 proc.). Ciągle jednak odpowiadają za marginalną część naszych oszczędności (na koniec marca wkład w całość oszczędności wynosił 1 proc.). W dalszym ciągu Polacy oszczędzają najwięcej za pośrednictwem depozytów złotowych i walutowych. Na koniec marca wartość zgromadzonych w nich aktywów wynosiła 733,5 mln zł, a więc odpowiadała za 55,8 proc. wszystkich oszczędności. W pierwszym kwartale tego roku wartość depozytów wzrosła o ponad 8,8 mln zł. To jednak mniej niż w czwartym kwartale ubiegłego roku, gdy aktywa tego segmentu wzrosły o 26 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu