Akcje Sony spadają z powodu obaw o księgowość i jena

PROJPRZEM Spółka Akcyjna
opublikowano: 17-07-2002, 09:14

TOKIO (Reuters) - W środę akcje Sony, największego na świecie producenta sprzętu elektronicznego, spadły o ponad pięć procent do najniższego w 2002 roku poziomu. Powodem zniżki były obawy inwestorów o sposób księgowania w firmie jak i wpływ wzrostu jena na wyniki spółki.

"Uważam, że spadek walorów Sony może być przypisany głównie wzrostowi kursu jena. Nie będzie zbyt wielu chętnych na zakup akcji koncernu, dopóki jen nie przestanie się piąć w górę" - powiedział Yoshihisa Okamoto z Fuji Investment Management.

Zdaniem innych inwestorów, rynek jest też zaniepokojony doniesieniami dziennika South China Morning Post z Hong Kongu. Gazeta podała, że były profesor księgowości Howard Schilil, który zeznawał przy okazji skandalu amerykańskiego giganta - Enrona, wskazał na potencjalne problemy w księgach Sony.

Centrum Analiz Finansowych Shilila zwróciło uwagę, że sprzedaż koncernu skierowana do spółek zależnych w roku biznesowym zakończonym 31 marca wzrosła o 133 procent do 72,8 miliarda jenów. Centrum zasugerowało też, że konglomerat mógł powiększyć swoje dochody przez obniżenie poziomu rezerw utworzonych w poprzednich latach.

Koncern stanowczo zaprzeczył, jakoby jego księgi zawierały jakiekolwiek nieprawidłowości.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROJPRZEM Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Akcje Sony spadają z powodu obaw o księgowość i jena