Akcje UPC wzrosły o 20 proc.

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 05-12-2001, 00:00

Akcje United Pan-European Communications, właściciela Wizji TV, podrożały o 20 proc. Wreszcie uzgodniono bowiem szczegóły przejęcia jego spółki matki UnitedGlobalCom przez Liberty Media.

Liberty Media przejmie 76 proc. UnitedGlobalCom, do którego należy UPC, największy w Europie operator telewizji kablowej. Warunki transakcji ogłoszonej już w czerwcu 2000 roku nieco zmieniono i Liberty nie wniesie do nowej firmy — New United — spółek z Ameryki Południowej. Za akcje New United Liberty zapłaci 896,1 mln USD (4 mld zł) w obligacjach wymiennych na akcje oraz 200 mln USD (800 mln zł) gotówką. Transakcja powinna zakończyć się w I kwartale przyszłego roku.

Wczoraj akcje UPC, właściciela Wizji TV, podrożały o 19 proc., do 0,56 EUR (2 zł). To jednak niewiele w porównaniu z najlepszym okresem, kiedy ich cena sięgnęła 75 EUR (268,5 zł). Ostatnio jednak UPC borykał się z kłopotami finansowymi. W listopadzie spółka ujawniła, że od września jej zobowiązania przekraczają wartość aktywów. Dług spółki wynosi 8,5 mld EUR (30,4 mld zł).

UnitedGlobalCom jest największą międzynarodową firmą zajmującą się przekazem obrazu, głosu i danych. Działa w 26 krajach i ma 10,6 mln klientów w dziale telewizji kablowej, 671,5 tys. abonentów telefonicznych i 672,9 tys. internetowych. Firma ma 53 proc. udziałów w UPC, 56 proc. w AUC, wiodącej firmie telekomunikacyjnej w Australii i Nowej Zelandii, oraz 100 proc. w VTR, największej sieci w Chile. Do Liberty Media należą firmy telekomunikacyjne, technologiczne i internetowe w USA, Europie, Ameryce Południowej i Azji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu